Dziś 100-lecie rekoronacji Cudownego Obrazu

Dziś 100-lecie rekoronacji Cudownego Obrazu
Dziś 100-lecie rekoronacji Cudownego Obrazu (fot. czestochowa.waw.pl)
KAI / ad

Dokładnie 100 lat mija w sobotę 22 maja od rekoronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej koronami papieża św. Piusa X. Z tej racji w Sanktuarium trwa szczególna modlitwa dziękczynna i błagalna o królowanie Maryi w sercach wszystkich Polaków.

O godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana będzie Msza św., której przewodniczyć ma bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Rekoronacja Obrazu Matki Bożej odbyła się 22 maja 1910 r. Ponowne nałożenie diademów na wizerunek Jezusa i Maryi spowodowane było kradzieżą koron ofiarowanych w 1717 r. przez papieża Klemensa XI. Korony zginęły w 1909 r. Skradziono je wraz z perłową sukienką i kosztownościami. Sprawców nigdy nie wykryto. W miarę upływu czasu utrwaliło się przekonanie, że kradzież stanowiła prowokację polityczną ówczesnych rosyjskich władz zaborczych.

Korony i kosztowności z Cudownego Obrazu nie należały do najcenniejszych precjozów, jakie znajdowały się wówczas w Sanktuarium. Nowe korony chciał podarować car Mikołaj II. Aby nie dopuścić do takiego zbezczeszczenia patriotycznych uczuć Polaków, zwrócono się do ks. Adama Stefana Sapiehy, wówczas prałata w Rzymie, o interwencję u papieża. Decyzja Piusa X była natychmiastowa - diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski zostaną wykonane przez złotnika watykańskiego. Głównym organizatorem dzieła otrzymania koron papieskich był abp Józef Wilczewski.

DEON.PL POLECA

21 kwietnia 1910 r. papież Pius X przekazał polskiej delegacji dwie złote korony dla Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Ojciec Święty powiedział wówczas m.in.: „zaledwie dowiedziałem się, że Polska płacze, postanowiłem ofiarować od siebie korony Matce Najświętszej na miejsce tych, które przesłał jeden z moich poprzedników. Boleję tylko, że moje ubóstwo nie pozwoliło mi złożyć daru tak wspaniałego, jaki zaofiarować pragnęło moje serce”.

Ponowna koronacja odbyła się na Szczycie, po niej zaniesiono Cudowny Obraz do kaplicy. Tego dnia zostały odprawione równocześnie cztery Msze św. dla około półmilionowej rzeszy pielgrzymów.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się na Jasnej Górze we wrześniu. Przygotowanie do nich stanowi nowenna pierwszych sobót miesiąca. Przygotowane są także nowe korony dla Jezusa i Maryi. Powstaje również nowa suknia na Cudowny Obraz, nazywana suknią Narodu Polskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś 100-lecie rekoronacji Cudownego Obrazu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.