Dziś obchody 20-lecia Radia Maryja

Dziś obchody 20-lecia Radia Maryja
(fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
KAI / ad

Radio Maryja istnieje już od dwudziestu lat. Główne obchody rocznicowe odbędą się w sobotę 3 grudnia w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Do siedziby rozgłośni przybędą tysiące wiernych słuchaczy z całej Polski i zza granicy.

- Rocznicowe spotkanie Rodziny Radia Maryja staje się okazją do wielkiego dziękczynienia za wspaniały dar "katolickiego głosu w naszych domach". Coroczne dziękczynienie Bogu włącza się w wypowiedziane kilkanaście lat temu przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II: "Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja" - informują redemptoryści z redakcji informacyjnej Radia Maryja.

Pierwsze pozwolenia na stacje nadawcze w Toruniu i Bydgoszczy uzyskano w czerwcu 1991 r. Radio Maryja zaczęło nadawać oficjalny sygnał 8 grudnia 1991 r. Tego dnia do kaplicy rozgłośni z kościoła św. Józefa procesjonalnie została wprowadzona figura matki Bożej Fatimskiej - patronki Radia. Elementy identyfikujące rozgłośnię to pozdrowienie: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica. Teraz i zawsze" oraz słowa: "Tu Radio Maryja. Katolicki głos w Twoim domu". Od 20 lat na antenie Radia niezmiennie rozbrzmiewa sygnał "Bogarodzicy".

DEON.PL POLECA

W sobotę 3 grudnia o godz. 9.00 rozpoczynają się rozmowy z pielgrzymami. Będzie można również zwiedzać siedzibę Radia Maryja oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej. Organizatorzy spotkania przygotowali wiele stoisk, gdzie oferują zakup książek katolickich oraz uzyskanie informacji na temat Radia Maryja, Telewizji Trwam i innych dzieł ewangelizacyjnych.

O godz. 12.30 w toruńskim Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, kościele św. Józefa zostanie odmówiony Różaniec Święty. O 13.30 rozpocznie się koncert pt. "To już 20 lat". W Godzinie Miłosierdzia, czyli o 15.00 zostanie odśpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej nastąpi przywitanie gości.

Centralnym punktem uroczystości będzie Msza Św. pod przewodnictwem ordynariusza toruńskiego bp. Andrzeja Suskiego. Homilię wygłosi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Uroczystości odbędą się również w Bydgoszczy 8 grudnia. W kościele św. Jadwigi Królowej o 18.00 będzie celebrowana uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy - ordynariusza diecezji bydgoskiej.

Dyrektorem Radia Maryja jest o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, którego współpracownikami są inni redemptoryści. Posługę w Radiu pełnią także siostry ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek. W bezpośredniż współpracę z Radiem zaangażowani są kapłani diecezjalni i zakonni oraz kilkaset osób świeckich. Większość osób świeckich i wszyscy duchowni pełnią swą posługę w Radiu bezinteresownie (wolontariat).

W Polsce i poza jej granicami (Europa i Ameryka Północna) działają prężnie Biura Radia Maryja i Koła Przyjaciół Radia Maryja. Jest to szerszy krąg współpracowników rozgłośni. Istnieją także młodzieżowe Koła Przyjaciół RM oraz dziecięce w postaci zainicjowanych przez Madzię Buczek Podwórkowych Kół Różańcowych.

Głównym celem Radia Maryja jest ewangelizacja. Opiera się ona na trzech zasadniczych nurtach: codziennej katechezie, modlitwie i kontakcie ze słuchaczami. Wokół Radia powstało również wiele dzieł podejmujących posługę apostolstwa w Polsce i poza jej granicami. W 1996 roku w Szczecinku powstała Fundacja "Nasza Przyszłość", która prowadzi działalność wydawniczą, popularyzuje dobrą książkę. Przy Fundacji utworzono w 1998 roku Prywatne Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Podstawową. We Wrocławiu istnieje Fundacja Lux Veritatis, która przy pomocy nowoczesnych środków audiowizualnych niesie Dobrą Nowinę. Fundacja oferuje wiele filmów fabularnych, reportaży, jest także właścicielem Telewizji Trwam.

29 stycznia 1998 roku ukazał się pierwszy numer "Naszego Dziennika". Gazeta podejmuje tematykę dotyczącą życia społecznego, kulturalnego, politycznego i religijnego. Propagują wartości chrześcijańskie oraz wielowiekową tradycję i kulturę polską.

W października 2001 roku w Toruniu rozpoczęła działalność Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Jej rektorem jest o. dr Krzysztof Bieliński CSsR. Fundacja prowadzi także prace badawcze poszukujące źródeł energii odnawialnej w Toruniu. Niedługo rozpocznie nadawanie nowy portal internetowy, na którym słuchacze będą mogli znaleźć najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła, kraju i świata, ale także wybrane audycje radiowe i telewizyjne, adresy, informacje. Będą mogli także uczestniczyć w dyskusji na forum. Radio Maryja cały czas się rozwija.

Posługa w Radiu Maryja wymaga ciągłego kontaktu ojców z różnego rodzaju specjalistami, osobami zaangażowanymi w rożne szczeble życia społecznego, intelektualistami, profesorami, biskupami. Wywiady dla Radia Maryja udzielili m.in. kard. Tarcisio Bertone - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, najbliższy współpracownik Ojca Świętego Benedykta XVI, kard. Franc Rodé - prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. William Levada - prefekt Kongregacji Nauki Wiary i Przewodniczący Papieskiej Komisji Biblijnej, kard. Zenon Grocholewski - prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dziś obchody 20-lecia Radia Maryja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.