Dziś pierwszy Światowy Dzień Radia

Dziś pierwszy Światowy Dzień Radia
(fot. sxc.hu)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

Z inicjatywy UNESCO dzisiaj obchodzony jest po raz pierwszy Światowy Dzień Radia. Przypadł on dokładnie nazajutrz po 81. rocznicy powstania Radia Watykańskiego.

Jak podkreśla jego dyrektor, ks. Federico Lombardi SJ, wynalazek ten, który w pierwszej połowie ubiegłego wieku zrewolucjonizował przekaz medialny, również dzisiaj zachowuje swoją wartość. Radio jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym medium, które przekracza fizyczne ograniczenia innych środków przekazu i samego odbiorcy. Tworzy ono także specyficzną więź emocjonalną, szczególnie ważną w przypadku przekazu istotnych treści. A to przecież one stanowią znaczącą część oferty Radia Watykańskiego.

Współczesne radio to także obecność nowych technik przekazu: systemu cyfrowego, internetu, plików wideo czy serwisów społecznościowych. Jak zaznacza ks. Lombardi, dotyczy to również papieskiej rozgłośni. Jednak pośród wchodzących w obieg nowości technicznych powinna ona zachować swój specyficzny charakter i tożsamość.

"Chciałbym zwrócić uwagę na niektóre priorytety Radia Watykańskiego w jego działalności stricte radiowej - powiedział ks. Lombardi. - Chodzi np. o Afrykę czy o Bliski Wschód, a więc o obszary krytyczne, tak gdy chodzi o problemy rozwojowe, jak kwestie pokoju i wojny. Musimy tam być szczególnie obecni, bowiem na tych obszarach fale radiowe wciąż pozostają najpewniejszą drogą komunikacji, by dotrzeć do tak wielu ludzi z przekazem, do którego nie mają oni innego dostępu, jak to bywało i w poprzednich dekadach. Podstawowym powołaniem Radia Watykańskiego jest bycie głosem na rzecz wolności, wsparciem dla cierpiących, ubogich i prześladowanych. Niestety w dziejach ludzkości nadal pojawiają się te problemy. A my czujemy to jako szczególne wyzwanie".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś pierwszy Światowy Dzień Radia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.