Dziś przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Dziś przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
(fot. depositphotos.com)
PAH / ml

19 sierpnia przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Polska Akcja Humanitarna w tym dniu zwraca uwagę na potrzeby ludzi, którzy stracili swoje domy. Co minutę aż 25 osób na świecie jest zmuszonych do ucieczki.

Konflikty zbrojne, prześladowania, kryzysy gospodarcze i katastrofy naturalne doprowadziły do tego, że w tej chwili na świecie jest prawie 71 milionów uchodźców. Wg obliczeń ONZ, to najwyższa liczba od prawie 70 lat!  

W rzeczywistości liczba uchodźców na świecie może być wyższa, bo statystyki nie w pełni uwzględniają 4 miliony Wenezuelczyków, którzy w ostatnich latach uciekli z przeżywającego głęboką zapaść gospodarczą kraju.

"Codziennie z Wenezueli wyjeżdża na stałe ponad 5000 osób" - mówi Paula Gierak z PAH. "Mimo że w kraju nie ma konfliktu zbrojnego, ludzie uciekają stamtąd, bo po prostu nie mają tam jak dalej żyć i stracili cały dobytek. Uciekają do innych państw zupełnie nieprzygotowani na wyczerpującą podróż. Brakuje im wody, jedzenia, leków i pieniędzy. Kobiety, żeby przedostać się przez granicę, są zmuszane do sprzedawania swoich włosów".

Jednak większość uchodźców na świecie, bo aż 41,3 mln, to osoby wewnętrznie przemieszczone, czyli uchodźcy we własnym kraju. Nie oznacza to, że życie takich ludzi jest łatwiejsze, gdyż często nie mają po prostu dokąd uciec. Tak jak w ogarniętym wojną Jemenie, gdzie ponad 3 mln ludzi musiało opuściło swoje domy i przeniosło się w nieco bezpieczniejsze rejony kraju. "Sytuacja jemeńskich uchodźców jest o tyle szczególna, że w kraju praktycznie nie ma dla nich zorganizowanych obozów dla uchodźców" - mówi Rafał Grzelewski z PAH. "Ludziom przydziela się tylko miejsce i tam muszą stworzyć sobie domostwa z materiałów, które są dostępne w okolicy. Warunki życia w takich siedliskach są skrajnie trudne. Nie ma tam regularnego wsparcia żywnościowego, warunki sanitarne są bardzo złe, ludzie chorują i umierają pozbawieni opieki medycznej".

DEON.PL POLECA

Polska Akcja Humanitarna pomaga w zapewnieniu godnego życia uchodźcom z Wenezueli, Iraku, Jemenu, Sudanu Południowego, Syrii i Somalii. Wsparcie jest możliwe dzięki solidarności ludzi, którzy pomagają organizacjom humanitarnym na całym świecie.

Pomóż Polskiej Akcji Humanitarnej, wpłacając pieniądze:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.