Dziś VII Święto Dziękczynienia

Dziś VII Święto Dziękczynienia
(fot. centrumopatrznosci.pl)
KAI / drr

Już po raz siódmy obchodzimy Święto Dziękczynienia. Centralne obchody jak co roku odbędą się przed powstającą Świątynią Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

Dziękczynieniu za pontyfikat św. Jana Pawła II oraz 25-lecie polskiej wolności przewodniczyć będzie kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Przez cały dzień na placu przed Świątynią trwać będą modlitwy, koncerty oraz gry edukacyjne dla najmłodszych.

Dziś pod krzyżem na kopule Świątyni Opatrzności Bożej zamontowana zostanie specjalna kula, w której na dyskach CD złożone zostaną intencje modlitewne przybywających do Świątyni. Jest ich ponad 48 tysięcy.

Kard. Kazimierz Nycz przypomina, że są aż dwa motywy tegorocznego Święta Dziękczynienia. Pierwszy to dziękczynienie za pontyfikat św. Jana Pawła II, zaś drugi - 25 lat wolnej Polski. Metropolita warszawski podkreślił, że duchowym katalizatorem przemian był właśnie Jan Paweł II.

Liturgii przed powstającą Świątynią Opatrzności Bożej, będzie przewodniczył o godz. 12.00 kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Święto Dziękczynienia to także okazja do tego, by jego uczestnicy, poznali stan budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Tego dnia w całym kraju przeprowadzana jest zbiórka na jej budowę.

Tegoroczne Święto Dziękczynienia w Warszawie rozpoczęła procesja z placu Piłsudskiego. Do Świątyni Opatrzności Bożej niesione są relikwie św. Jana Pawła II. Na ok. 1,5 km przed Świątynią do procesji dołączą delegacje z całego kraju, w tym prezydenci Miast Papieskich. Po raz pierwszy pojawi się delegacja Kaszubów, którzy w procesji nieść będą kopię figurki Matki Boskiej Sianowskiej - Królowej Kaszub. Kopia statuy zostanie przekazania do Świątyni Opatrzności Bożej.

W południe rozpocznie się Msza św. z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia. Po niej otwarte zostanie miasteczko dla dzieci i wystartuje gra rodzinna "Jan Paweł II - święty dookoła świata". Będzie można wejść np. do Panteonu Wielkich Polaków i modlić się przy relikwiach św. Jana Pawła II. Prócz tego przygotowano także "Ruchomy Teatr XXI wieku dla dzieci".

Zaplanowano również występy orkiestr oraz znanych artystów. Na scenie pojawią się m.in. Alicja Majewska, Stan Borys, czy Ryszard Rynkowski. W TVP o godz. 15.00 będzie można zobaczyć transmitowany na żywo spod Świątyni Opatrzności Bożej koncert z udziałem śpiewających dzieci oraz znanych artystów: Jolanty Fraszyńskiej, Pawła Królikowskiego, Krzysztofa Respondka, Rafała Cieszyńskiego, Katarzyny Żak, Joanny Trzepiecińskiej, Tomasza Stockingera, Joanny Moro oraz Katarzyny Zielińskiej.

Wspólny śpiew i modlitwa potrwają aż do godz. 21.30. Wtedy - na zakończenie - sprawowane będzie nabożeństwo czerwcowe, a po nim o 21.37 włączona zostanie specjalna iluminacja Świątyni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś VII Święto Dziękczynienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.