Dziś w godzinie „W” zawyją syreny i zabrzmią kościelne dzwony

Dziś w godzinie „W” zawyją syreny i zabrzmią kościelne dzwony
(fot. depositphotos.com)
4 miesiące temu
KAI / jb

We wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej dziś, w godzinie „W” – o 17.00 - odezwą się kościelne dzwony.

Jak co roku, również w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wierni będą pamiętać w modlitwie o poległych w tym zrywie. Równocześnie na terenie Mazowsza zostaną włączone syreny alarmowe.

W ten sposób mieszkańcy będą mogli wspólnie oddać cześć bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy walczyli o wyzwolenie stolicy. Będzie to jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. Syreny zintegrowane z systemem Wojewody Mazowieckiego będą uruchomione przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie. Pozostałe syreny będą uruchomione przez Powiatowe i Miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego.

Biskup polowy WP Józef Guzdek zaapelował do kapelanów ordynariatu polowego, aby dziś o godz. 17.00, odezwały się dzwony kościołów wojskowych w całym kraju. W specjalnym przesłaniu zachęcił też do udziału w wydarzeniach rocznicowych i godnego uczczenia pamięci powstańców.

Jak podkreślił bp Guzdek „głównym motywem podjęcia walki było dążenie do odzyskania niepodległości i wzięcie w swoje ręce odpowiedzialności za przyszłość narodu i państwa polskiego” a „63 dni walki stały się powodem zdumienia dla wszystkich państw naszego kontynentu i głośnym krzykiem o wolność i niezależność, jaki rozległ się w okupowanej Europie”.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim około 18 tys. powstańców i od 150 tys. do 200 tys. cywilów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś w godzinie „W” zawyją syreny i zabrzmią kościelne dzwony
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Dziś w godzinie „W” zawyją syreny i zabrzmią kościelne dzwony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.