Dziś w Kościele Niedziela Misyjna

Zobacz galerię
Dziś w Kościele Niedziela Misyjna
(fot. Jakub Rostworowski SJ/Zambia)
KAI / ad

Dziś przypada Światowy Dzień Misyjny nazywany w naszym kraju Niedzielą Misyjną. W całym kraju odbędą się modlitwy w intencji misji, a ofiary z tacy przeznaczone zostaną na potrzeby misyjne. Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Tomasz Atłas zaapelował do polskich katolików, by wznieśli się ponad lokalne sprawy i wsparli współwyznawców na innych kontynentach.

Podczas ubiegłorocznej Niedzieli Misyjnej - jak popularnie określa się Światowy Dzień Misyjny - zebrano ponad 1,168 mln dolarów zł. Jak wynika z rozliczenia przesłanego przez fundusz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, większą część datków polskich wiernych przekazano na misje w Ugandzie - ponad 760 tys. i w Demokratycznej Republice Konga - ponad 300 tys.

Część zebranej kwoty przeznaczono na pomoc dla Rosji, Turkmenistanu i Azerbejdżanu. "Rosja nie jest krajem misyjnym dlatego stało się to w sposób wyjątkowy" - zaznaczył ks. Bogdan Michalski - sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary dodając, że pieniądze te przeznaczono na budowę i remont klasztoru.

Ks. Anthony Erragudi, hinduski werbista od ośmiu lat przebywający w Polsce powiedział, iż pracuje w naszym kraju m.in. po to by świadczyć iż Kościół jest nie tylko w Polsce oraz że nie tylko Polacy są misjonarzami.

Na tegoroczną Niedzielę Misyjną, która przypada 23 października papież Benedykt XVI wystosował orędzie zatytułowane "Zglobalizowany świat pilnie potrzebuje ewangelizacji". W orędziu papież przypomina, że październikowe obchody Światowego Dnia Misyjnego stanowią dla całego Kościoła okazję do odnowionego zaangażowania w głoszenie Ewangelii i nadania działalności duszpasterskiej głębszego rozmachu misyjnego.

"To doroczne spotkanie zachęca nas do głębszego przeżywania spotkań liturgicznych i katechetycznych, charytatywnych i kulturalnych, przez które Jezus Chrystus gromadzi nas przy stole swojego Słowa oraz Eucharystii, abyśmy mogli zakosztować daru Jego obecności, uformować się w Jego szkole i coraz bardziej świadomie żyć w zjednoczeniu z Nim, Nauczycielem i Panem" - pisze w orędziu papież.

W Niedzielę Misyjną wierni w Polsce będą nie tylko modlić się za misje, ale też wesprą misjonarzy materialnie. Tego dnia datki złożone na tacę we wszystkich kościołach będą przeznaczone na fundusz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary" - zachęcił Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Misyjny w 2008 r.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce - organizator i promotor obchodów Niedzieli Misyjnej w naszym kraju - wyraziło nadzieję, że prośba papieża zostanie zrealizowana we wszystkich polskich parafiach.

"Niedziela Misyjna jest okazją, by spojrzeć na Kościół w perspektywie powszechnej" - powiedział KAI ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Przyznał też, że od kilku lat zarówno ofiarność wiernych w Polsce na rzecz misji jak i liczba polskich misjonarzy utrzymują się na podobnym poziomie.

Na całym świecie pracuje obecnie ponad 2,1 tys. polskich misjonarzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś w Kościele Niedziela Misyjna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.