Dziś w Kościele obchodzony jest 96. Światowy Dzień Misyjny

Fot, depositphotos.com
KAI/mk

96. Światowy Dzień Misyjny, przypadający w niedzielę 23 października, obchodzony jest pod hasłem "Będziecie moimi świadkami". Przez najbliższe siedem dni trwać będzie w Polsce Tydzień Misyjny, którego celem jest zachęcenie wiernych do wspierania dzieła ewangelizacji.

W 99 krajach świata na misjach pracuje 1743 polskich misjonarzy i misjonarek. Najwięcej - w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Kamerunie i Kazachstanie. Na misjach dominują osoby zakonne: 787 zakonników i 629 - sióstr zakonnych, poza tym posługuje 287 księży diecezjalnych. Na misjach pracuje też 40 osób świeckich.

Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Z tych środków utrzymywani są księża i katechiści pracujący na terenach misyjnych oraz miejscowi kapłani. Prośby w formie projektów o pomoc finansową kierowane do Sekretariatu Generalnego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Rzymie. Dotyczą one najczęściej pomocy przy budowie lub remoncie kościoła. Specjalna komisja przydziela kraje, które mają opłacić zatwierdzone projekty.

Realizowane projekty mogą mieć charakter: pomocy zwyczajnej, obejmującej m.in. działania o charakterze administracyjnym; pomocy dla katechistów, dotyczącej formacji oraz prowadzonej przez nich działalności wspierania misjonarzy; pomocy nadzwyczajnej, dotyczącej budowy świątyń czy budynków na użytek działalności parafialnej oraz misyjnej.

DEON.PL POLECA

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w 2021 . sfinansowały projekty za ponad 1 mln dolarów, z czego ponad 805 tys. dolarów przeznaczone zostało na projekty w Afryce i Azji, a 219 tys. dolarów na pomoc w utrzymaniu domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych.

Na co przeznaczona jest pomoc dla Afryki i Azji

Z pieniędzy uzyskanych od wiernych w Polsce ponad 621 tys. dolarów przeznaczono na wsparci przedsięwzięć w dwóch krajach afrykańskich - Burundi i Liberia). Z tego 166 tys. dolarów przekazano m.in. na remont kościoła parafialnego w Gisyo, odbudowę klasztoru sióstr Bene-Tereziya w Murehe, budowę domów parafialnych w Mwika i Gatabo oraz klasztoru braci Bene Paulo w Kirambi.

Na potrzeby trzech diecezji przeznaczono 224,5 tys. dolarów.

Prawie 184 tys. dolarów stanowiła pomoc misyjna dla Tajwanu i Tadżykistanu.

Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny

Na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek wystosował orędzie zatytułowane „Będziecie moimi świadkami”. Tytuł orędzia odnosi się do ostatniej rozmowy Jezusa Zmartwychwstałego ze swoimi uczniami przed wstąpieniem do nieba: („Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi”, Dz 1,8).

W orędziu papież podkreślił, jak ważne w przekazie wiary jest osobiste świadectwo. Przypomniał słowa św. Pawła VI z „Evangelii nuntiandi”: „Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” (EN,41). Franciszek podsumowuje: „W ewangelizacji zatem przykład życia chrześcijańskiego i głoszenie Chrystusa idą w parze. Jedno służy drugiemu. Są to dwa płuca, którymi każda wspólnota musi oddychać, aby być misyjna”. Papież przypomina, że na mocy chrztu świętego wszyscy jesteśmy prorokami, świadkami i misjonarzami Pana, a w tej misji umacnia nas Duch Święty.

Polscy misjonarze na świecie

Na misjach w świecie posługuje 1743 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na pięciu kontynentach (dane Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z 1 października 2022 r.). Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach - 688 osób. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są: Brazylia - 206, Boliwia - 111, Argentyna - 109, Peru - 55 i Paragwaj - 36. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 152 księży diecezjalnych, 345 zakonników, 173 siostry zakonne i 18 osób świeckich.

W Afryce i na Madagaskarze pracuje 673 misjonarzy. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun - 111, Zambia - 63, Tanzania – 54, Madagaskar - 42, Republika Centralnej Afryki - 38, Republika Południowej Afryki – 34 i Rwanda – 24. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 73 księży diecezjalnych, 259 zakonników, 326 sióstr zakonnych i 15 osób świeckich.

W Azji jest 301 polskich misjonarzy. Już od wielu lat najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Kazachstanie - 105, na Filipinach - 26, w Japonii - 26, Uzbekistanie 16 osób i w Tajwanie – 15. W Azji przebywa 46 księży diecezjalnych, 127 zakonników, 123 sióstr zakonnych i 5 osób świeckich.

W Oceanii pracuje 65 misjonarzy. Wszyscy pracują w Papui Nowej Gwinei. W Oceanii przebywa 12 księży diecezjalnych, 45 zakonników, 7 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka.

W Ameryce Północnej pracuje 16 misjonarzy. (w Kanadzie - 9, na Alasce - 5, na Bermudach - 2). W Ameryce Północnej przebywa 4 księży diecezjalnych, 11 zakonników i 1 osoba świecka.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. W tym roku Dzień Misyjny będzie obchodzony po raz 96.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś w Kościele obchodzony jest 96. Światowy Dzień Misyjny
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.