Dziś w Warszawie Misterium Męki Pańskiej
Kilkadziesiąt tysięcy widzów, 80 minut intensywnych wrażeń i jedna niepowtarzalna chwila, gdy ludzie stają się wspólnotą - tak Misterium Męki Pańskiej, które zostanie zaprezentowane dziś wieczorem na Placu Piłsudskiego w Warszawie opisują jego organizatorzy, w tym scenarzysta i reżyser Artur Piotrowski.
Tegoroczne warszawskie Misterium Męki Pańskiej wypada w Narodowy Dzień Życia ustanowiony w 2004 roku przez Sejm RP. Dzień ten doskonale wpisuje się w okres Wielkanocny jako symbol odrodzenia, nowego życia.
Zdaniem organizatorów Misterium Męki Pańskiej w stolicy to przedsięwzięcie, które od lat zachwyca wielkością i rozmachem, stanowi duchowe, kulturalne i artystyczne przygotowanie do świąt Wielkanocy.
Przedstawienie wystawiane będzie po raz trzynasty, ale pierwszy raz w swojej historii w dwóch miastach w ciągu jednego roku. 24 marca odbędzie się w Warszawie, a tydzień później, 31 marca na poznańskiej Cytadeli. Co roku przy widowisku pracuje ok. tysiąc osób, scena zbudowana jest z 50 ton rusztowań, a stroje zostały uszyte z 5 kilometrów tkanin. Nastrój tegorocznego spektaklu budować będą światła reflektorów lotniczych, podświetlenie najważniejszych elementów Placu Piłsudskiego oraz oprawa muzyki klasycznej, wykonywana przez 300-osobowy chór i orkiestrę symfoniczną.
Po ubiegłorocznym sukcesie Misterium Męki Pańskiej w najbliższą sobotę spektakl odbędzie się na leżącym w samym sercu stolicy Placu Piłsudskiego, gdzie w 1979 roku padły słowa papieża Jana Pawła II "Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Słowa te co roku pojawiają się w scenie finałowej wydarzenia.
Tegoroczne warszawskie Misterium Męki Pańskiej wypada w Narodowy Dzień Życia ustanowiony w 2004 roku przez Sejm RP. Dzień ten doskonale wpisuje się w okres Wielkanocny jako symbol odrodzenia, nowego życia.
- Misterium jest historią Jezusa, który cierpi i poświęca się, aby dać ludziom odkupienie. To opowieść o miłosierdziu, służbie i zbawieniu. Choć korzenie tego spektaklu wyrastają głęboko z religii, to sam przekaz jest o wiele bardziej uniwersalny. Naszej inscenizacji nie można zatem interpretować jako wydarzenie stricte religijne, ale dialog między sztuką i wiarą. Ufam, że każdy widz znajdzie w Misterium coś ważnego i głębokiego. Bez względu na to w co, lub kogo wierzy - mówi scenarzysta, reżyser i producent Misterium Męki Pańskiej, Artur Piotrowski.
Misterium rozpocznie się o godz. 19.00. Poprzedzi je Msza św. m.in. z udziałem aktorów, której o godz. 17.00 w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.
Dotychczas Misterium obejrzało już blisko milion widzów. Spektakl jest otwarty dla wszystkich, a wstęp bezpłatny.
Honorowy patronat nad Misterium objął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Skomentuj artykuł