Misteria Męki Pańskiej w Bydgoszczy i Kalwarii

Misteria Męki Pańskiej w Bydgoszczy i Kalwarii
XIII Warszawskie Misterium Męki Pańskiej, 24 bm. w Warszawie. Spektakularne widowisko pasyjne przedstawiające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, odbyło się na Placu Piłsudskiego. W postać Jezusa wcielił się Ziemowit Howadek. (fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
PAP/ ad

Święty Tomasz Apostoł będzie główną postacią 12. Misterium Męki Pańskiej "A jednak...", które odbędzie się w niedzielę w Dolinie Śmierci w Bydgoszczy. Misterium będzie przedstawione tego dnia także w Górze Kalwarii.

"Chcieliśmy pokazać człowieka, który uchodzi pośród nas zazwyczaj za przestraszonego, który nie uwierzył w Chrystusa. Zazwyczaj mówi się niewierny Tomasz, a my chcemy pokazać Tomasza, który wierzył, ale nie potrafił do końca zrozumieć tajemnicy Pana Boga" - powiedziała scenarzysta i reżyser bydgoskiego misterium Mariola Ciesielska.

Organizatorem widowiska pasyjnego jest Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej "Pokolenie". W przedsięwzięcie zaangażowanych jest około 300 osób, z których połowa ma przydzielone role aktorskie.

"To misterium jest tworzone przez amatorów, w większości ludzi młodych - uczniów, studentów, niedawnych absolwentów. W scenach pokazujących życie Jerozolimy występują całe rodziny, także niepełnosprawni" - podkreślił kapelan stowarzyszenia "Pokolenie" ks. Krzysztof Buchholz. W rolę św. Tomasza Apostoła wcieli się student Akademii Muzycznej, gitarzysta Piotr Szczepańczyk.

Bydgoskie widowisko zostanie wzbogacone muzyką, światłem i filmami. Ze względu na specyficzną akustykę Doliny Śmierci wszystkie kwestie wypowiadane przez odgrywających role wcześniej zarejestrowano w studiu radiowym i zostaną otworzone w czasie misterium. Misterium zostanie zaprezentowane w niedzielę dwukrotnie: po południu i wieczorem. Organizatorzy liczą, że podobnie jak w ostatnich latach widowisko obejrzy łącznie 20 tysięcy osób.

Dolina Śmierci jest położona na obrzeżach Bydgoszczy, w dzielnicy Fordon. W tym miejscu od 10 października do 26 listopada 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali około 1200 Polaków i Żydów.

Misterium Męki Pańskiej odbędzie się w Niedzielę Palmową także na placu przed ratuszem w Górze Kalwarii (o godz. 15). Tekst, muzykę i pieśni ułożył poeta i pieśniarz Jacek Korabita Kowalski. Organizatorem jest Bractwo Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii.

W przedsięwzięcie jest zaangażowanych około 100 osób, mieszkańców miasta, którzy są nie tylko aktorami, ale szyli stroje, budowali dekoracje, śpiewają w chórze.

To już trzecie Misterium w Górze Kalwarii. Jego organizatorzy chcą odnawiać pasyjne tradycje miasta, które zostało założone jako kalwaria dla Warszawy i Mazowsza. Przez blisko 200 lat miasto miało charakter religijny - pasyjny. W Górze Kalwarii istniało kilkanaście klasztorów, do miasta przybywało wielu pielgrzymów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Misteria Męki Pańskiej w Bydgoszczy i Kalwarii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.