"Pasja wg św. Łukasza" Pendereckiego

"Pasja wg św. Łukasza" Pendereckiego
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / ad

W wytwórni Alvernia Studios pod Krakowem trwają ostatnie próby do prapremiery "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. O postępach w pracy poinformowano w czwartek dziennikarzy na konferencji prasowej po próbie utworu.

Premiera "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się 31 marca i 1 kwietnia w wytwórni Alvernia Studios pod Krakowem. Spektakl, który będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Misteria Paschalia, reżyseruje Grzegorz Jarzyna.

"Propozycja była interesująca, ale trudno mi było się na nią zdecydować" - przyznał na konferencji prasowej Grzegorz Jarzyna. Jak wyjaśnił, decydujące dla niego było to, że kompozytor zgodził się sam dyrygować utwór, oraz miejsce, w którym miała odbyć się prapremiera koncertu - okrągła sala w Alwernia Studios.

Jak tłumaczył Jarzyna, postanowił nie inscenizować Ewangelii, lecz skupić się na tym, co jest wewnątrz utworu: myślach kompozytora, jego emocjach, okresie, w jakim się wówczas znajdował, sposobie, w jaki zapisywał muzykę. "W tym utworze został zapisany pewien fenomen emocjonalno-tragiczny - nie tylko związany z Ewangelią i charakterem tego utworu, ale także z młodością kompozytora, który wtedy był w wieku Chrystusowym. Dzisiaj także to zobaczyłem" - powiedział Jarzyna.

"Dla mnie jest to nowe doświadczenie, ponieważ dotychczas ten utwór był wykonywany w dużych katedrach z pogłosem. To jest szok akustyczny dla mnie i na początku nie bardzo chciałem się na to zgodzić, ale okazuje się, że z pomocą techniki tę salę można wypełnić dźwiękiem" - mówił na czwartkowej konferencji Krzysztof Penderecki.

Krzysztof Penderecki pisał "Pasję według św. Łukasza" (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam) w latach 1963-65 na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji 700-lecia katedry w Muenster, w której 30 marca 1966 roku odbyło się prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża. Artysta na uwadze miał również przypadającą wówczas rocznicę tysiąclecia chrztu Polski.

Kluczem do stworzenia "Pasji wg św. Łukasza" stał się napisany w 1962 roku ośmiominutowy utwór "Stabat Mater". "Wydawało mi się, że +Stabat Mater+ można rozwinąć, czułem, że może powstać z niego utwór o większych rozmiarach" - opowiadał Penderecki w styczniu w Warszawie na konferencji prasowej zapowiadającej premierę "Pasji". Przyznał jednak, że napisanie "Pasji" nie było łatwe. "Poruszałem się na tzw. terra incognita, nikt wtedy z moich wybitnych kolegów nie pisał (...) muzyki sakralnej. To było dla mnie wyzwanie, (...) skok o tyczce" - wspominał.

Z kolei reżyser spektaklu Grzegorz Jarzyna podkreślał, że słuchanie muzyki poważnej rozpoczynał mając 16 lat, właśnie od kompozycji Pendereckiego, które rozszerzały jego horyzonty muzyczne.

Partie wokalne wykonają Iwona Hossa (sopran), Piotr Nowacki (bas) oraz Thomas Bauer (baryton). Solistom towarzyszyć będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Chór chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

Spektakl powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Organizatorami spektakli są: Narodowy Instytut Audiowizualny, Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Miasto Katowice.

Alvernia Studios to zlokalizowane tuż pod Krakowem nowoczesne studio filmowe. Wytwórnia łączy kompleksowe usługi filmowe z inwestycjami we własne produkcje i koprodukcje. Studio produkuje filmy fabularne przeznaczone do międzynarodowej dystrybucji, projekty muzyczne i reklamowe oraz uczestniczy w produkcji gier wideo. Studio oferuje także pełen zakres usług postprodukcyjnych.Do ważniejszych realizacji należą między innymi: “Essential Killing", reż. Jerzy Skolimowski (Irlandia-Norwegia-Polska-Węgry, 2010), “Droga na drugą stronę", reż. Anca Damian (Rumunia-Polska, 2011), “Vamps", reż. Amy Heckerling (USA-Polska, 2011), “Aazaan" reż. Prashant Chadha (Indie, 2011).

Budowa studia została sfinansowana z prywatnych środków. Wytwórnia została założona przez Stanisława Tyczyńskiego - przedsiębiorcę, założyciela i wieloletniego prezesa radia RMF FM, pierwszej prywatnej stacji radiowej w Polsce, która osiągnęła jeden z najwyższych wskaźników słuchalności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pasja wg św. Łukasza" Pendereckiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.