Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii

Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii
Bractwo Misterium Męki Pańskiej / drr

Pasja, tak jak to było odgrywane przed wiekami, rozpocznie się od wręczenia Piłatowi przez burmistrza miasta wyroku skazującego Jezusa. Ten dekret Piłata, stylizowany na dawny miejski akt sądowy, ma przenieść uczestników Misterium w czasy, gdy Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium kalwaryjskim na terenie Mazowsza, a może i całej ówczesnej, ogromnej Polski, Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jednocześnie cofniemy się jeszcze głębiej w przeszłość, do Jerozolimy w czasie, gdy rzymskim namiestnikiem był właśnie Poncjusz Piłat.

Pomogą w tym dziesiątki aktorów i statystów, którzy przebrani w historyczne stroje jerozolimskiego ludu i dostojników, rzymskich panów i żołnierzy odegrają tamte, wstrząsające wydarzenia. Zabrzmią przejmujące pieśni, które powstały specjalnie dla naszego Misterium. Grać je będzie na żywo zespół Monogramista JK, śpiewać - nasi aktorzy oraz Jacek Kowalski, poeta i Sarmata, autor pieśni i tekstu całego misterium.

Misteryjne nowości

Wszystko co trwa i rozwija się - podlega zmianom. I w Misterium także pojawiają się nowe elementy. - Przede wszystkim są to zmiany wśród wykonawców - mówi reżyser widowiska, Łukasz Głodek. - Kto inny będzie przedstawiał Jezusa, a także Apostoła Jana, część dostojników żydowskich oraz Judasza i Kusiciela. Grono śpiewaków poszerzy się o postać Apostoła Tomasza. Teksty zostały wzbogacone poprzez nieco głębsze sięgnięcie do źródeł biblijnych, starotestamentalnych proroctw Izajasza. Rozbudowana została scena, której bohaterem jest Szymon Piotr wypierający się swojego Nauczyciela. Podobnie jak w zeszłym roku zaprosiliśmy do współpracy rzymskich legionistów. Tym razem jednak torować drogę Chrystusowi będą rekonstruktorzy z grupy Legio XIIII Gemina Martia Victrix - dodaje reżyser.

Zmiany w obsadzie to nie jedyne nowości w tym roku. Ekipa techniczna pod kierunkiem Stanisława Kochańskiego i Konrada Mojsy już od początku roku pracuje nad nowym rozwiązaniem sceny ukrzyżowania.-  Budujemy całkiem nowy wystrój Golgoty i poszerzamy inne sceny tak, aby aktorzy mieli więcej miejsca. "racujemy również nad poprawą widoczności. Zależy nam na tym, aby mankamenty techniczne nie wpływały na jakość i odbiór widowiska, aby każdy, kto przyjdzie, bez problemów mógł w pełni uczestniczyć i przeżywać misterium - mówi, czuwający nad całością przygotowań, superior Bractwa Misterium Męki Pańskiej, Maciej Marchewicz.

Zastępy wolontariuszy dla wspólnej idei

Od strony finansowej Misterium wspiera Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria, prywatne firmy oraz sami mieszkańcy, którzy dorzucili swoją cegiełkę podczas niedzielnych kwest. W przedsięwzięcie zaangażowana jest cała rzesza wolontariuszy przygotowujących kostiumy, rekwizyty i dekoracje, organizujących sceny (tzw. mansjony) i nagłośnienie. Aktorzy-amatorzy, mieszkańcy Góry Kalwarii i okolic, podobnie jak w zeszłym roku uczestniczyli w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Marcina Wąsowskiego. W szkolenie aktorów śpiewających w tym roku zaangażowała się Edyta Ciechomska. Nad wymiarem duchowym przygotowań czuwa zaś ks. Wojciech Skóra - marianin, kustosz sanktuarium bł. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach.

Misterium, które rozgrywa się w przestrzeni miejskiej Góry Kalwarii, jest największym, corocznym wydarzeniem plenerowym w naszym mieście. Chcemy, aby było ono nie tylko ciekawym widowiskiem, ale przede wszystkim osobistym spotkaniem z cierpiącym Chrystusem. Niech będzie ono swoistym preludium do głębokiego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym naszym wspólnym dziele, zarówno tych, którzy już kolejny raz będą uczestnikami Misterium Męki Pańskiej jak i tych, którzy dopiero odkrywają tajemnicę Śmierci i Zmartwychwstania.

Dogodna komunikacja

Dogodny dojazd na Misterium w niedzielę 1 kwietnia zapewni PKS Polonus Warszawa. Zostaną uruchomione dwa specjalne połączenia. Dodatkowe autobusy pojadą z Warszawy o godz. 13.30 przez Sobików i o godz. 13.50 przez Piaseczno do Góry Kalwarii. Autobusy powrotne odjadą z Góry Kalwarii do Warszawy o godz. 17.15 przez Sobików oraz o godz. 17.30 przez Piaseczno. Zapraszamy do skorzystania z tego rozwiązania.
Zapraszamy 1 kwietnia o godz. 15.00 - plac przed Ratuszem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.