Dzisiaj Kościół wspomina Edytę Stein, świętą zgładzoną w Auschwitz

Edyta Stein (fot. Domena publiczna)
PAP / KAI / pk

Dzisiaj przypada 76. rocznica śmierci w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau karmelitanki św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). To pierwsza Żydówka, która przeszła na katolicyzm i została wyniesiona na ołtarze.

Edyta Stein została beatyfikowana w 1987 r. przez papieża Jana Pawła II. 11 lat później została kanonizowana. Rocznica jej śmierci jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu. Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel odprawi w czwartek wieczorem mszę św. w kaplicy oświęcimskiego klasztoru karmelitanek.

- Była wielką córką narodu żydowskiego i wierzącą chrześcijanką pośród milionów niewinnie zamęczonych ludzi - mówił podczas jej beatyfikacji w 1987 roku Jan Paweł II. Papież podkreślił, że "jako Benedicta a Cruce (błogosławiona przez Krzyż) pragnęła wraz z Chrystusem nieść krzyż za zbawienie swego narodu, swego Kościoła, całego świata".

DEON.PL POLECA

Przez lata, również jako filozof i naukowiec, poszukiwała tylko poznania rozumowego. Kończąc szkołę podstawową w wieku 14 lat określiła się jako ateistka. Do nawrócenia doprowadziło ją bezkompromisowe poszukiwanie prawdy, spotkanie z gorliwie wierzącymi chrześcijanami oraz lektura dzieł św. Teresy z Avili.

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w pobożnej rodzinie żydowskiej w 1891 r. Była doktorem filozofii. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. 12 lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 r. została przeniesiona do klasztoru Karmelitanek w Echt na terenie Holandii.

2 sierpnia 1942 r. zakonnica została aresztowana w klasztorze przez gestapo i osadzona w policyjnym obozie tranzytowym Amersfoort. Dwa dni później została przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork w okupowanej Holandii. Stamtąd Niemcy deportowali zakonnicę - wraz z blisko tysiącem Żydów - do Auschwitz. Wśród nich znajdowało się kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów, a także siostra Edyty, Róża. Transport wyruszył 7 sierpnia 1942 r. i dotarł do obozu w następnym dniu.

Po selekcji na rampie kolejowej, tzw. Judenrampe, znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, do obozu skierowano niespełna połowę przywiezionych. Pozostałych, w tym Edytę i Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau, tzw. czerwonym lub białym domku. Ofiary czekały na śmierć w niewielkim lasku na terenie obozu.

Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana. Święta Teresa Benedykta od Krzyża jest współpatronką Europy.

Edyta Stein zostawiła po sobie wiele pism filozoficznych i duchowych. Najważniejsze z nich to "O zagadnieniu wczucia", "Byt skończony i wieczny" oraz niedokończone dzieło "Wiedza krzyża". Dziś jest czczona jako wielka męczennica w wielu krajach świata, również w Niemczech. Jej imię noszą ulice, szkoły, fundacje mając w pamięci jej słowa, że "ten, kto się w pełni odda w ręce Pana, może mieć ufność, że kierował się słusznym wyborem".

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzisiaj Kościół wspomina Edytę Stein, świętą zgładzoną w Auschwitz
Komentarze (3)
Oriana Bianka
9 sierpnia 2018, 11:52
Edyta Stein była niezwykłą kobietą, mądrą i niezależnie myślącą, którą poszukiwanie prawdy zaprowadziło do Boga. Swoje doświadczenie ujęła w zdaniu mówiącym, ze ten, kto poszukuje prawdy, poszukuje Boga, bez względu na to, czy sobie z tego zdaje sprawę, czy nie.
9 sierpnia 2018, 11:20
Święta Tereso Benedykto módl się za nami!
9 sierpnia 2018, 11:35
1. Teresa Benedykta nie może usłuszeć tego Twojego wołania. Z prostej przyczyny, ponieważ nie żyje. 2. Teresa Benedykta nie pomodli się za Ciebie ani za nas. Z prostej przyczyny, ponieważ nie żyje. Kiedy wreszcie przestaniecie marnotrwawić czas na próżne modlitwy do nieżyjących osób - stworzeń, a nie zaczniecie poświęcać więcej na czasu na poznanie Słowa Bożego i modlitwę do Stworzyciela - jedynego odbiorcy modlitw, próśb czy dziękczynień?