Dziwisz: Kierujmy się dobrem narodu, a nie partii
Do wyborów powinniśmy podejść w sposób odpowiedzialny.(…) Dokonując w sumieniu wyboru, mamy się kierować dobrem całego narodu, a nie jednej partii politycznej - mówił w niedzielę metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Obchody Święta Konstytucji 3 maja rozpoczęły się w Krakowie od złożenia kwiatów przed pomnikiem jednego z jej współtwórców Hugona Kołłątaja. Przed mszą odprawioną w intencji Ojczyzny w katedrze na Wawelu przez kilkanaście minut bił dzwon "Zygmunt".
Zwracając się do zgromadzonych kard. Dziwisz powiedział, że dziś nie wspominamy tylko przeszłości, bo do nas należy kształtowanie współczesnego oblicza Polski. - Czekają nas wybory prezydenta Rzeczypospolitej. Udział w wyborach to prawo, to przywilej, ale to także obowiązek, od którego nie powinniśmy się dyspensować - zaznaczył.
- Do wyborów powinniśmy podejść w sposób odpowiedzialny. W tym akcie sprawdza się nasza osobista i społeczna dojrzałość. Dokonując w sumieniu wyboru, mamy się kierować dobrem całego narodu, a nie jednej partii politycznej - mówił kard. Dziwisz. - Mamy mieć na uwadze przyszłość ojczystego domu, w którym respektowane są chrześcijańskie wartości, bo są one uniwersalne, bo są one sprawdzone, bo są one również dla człowieka naszych czasów - podkreślił.
Metropolita krakowski mówił, że po 224 latach jeszcze bardziej dostrzegamy i doceniamy wagę Konstytucji 3 Maja 1791 r. i podobnie jak kanonizowany przed rokiem św. Jan Paweł II odczytujemy w tym dokumencie "prawdę o Polsce, zakorzenioną w przeszłości, a równocześnie wychyloną w przyszłość".
Hierarcha przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w 1991 r. podczas obchodów 200-lecia Konstytucji 3 maja: "Ona sprawiła, że nie można było odebrać Polsce jej rzeczywistego bytu na kontynencie europejskim, bo ten byt został zapisany w słowach Konstytucji 3 Maja. A słowa te, mając moc prawdy, okazały się potężniejsze od potrójnej przemocy, która spadła na Rzeczpospolitą".
Od kilku lat w Krakowie w ramach oficjalnych uroczystości nie odbywają się już przemarsze spod Krzyża Katyńskiego na pl. Matejki. Do wieczora na krakowskich Błoniach potrwają pokazy sprzętu wojskowego i ratowniczego policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, straży miejskiej i wojska. Będzie można poznać zasady bezpiecznego zachowania na drodze i pierwszej pomocy.
Po południu na Rynku Głównym w Krakowie odbędą się pokazy tańców polskich i wojskowej musztry paradnej, a na Małym Rynku 56. Lekcja Śpiewania. W tym roku organizatorzy Lekcji Śpiewania poza uczczeniem święta Konstytucji 3 Maja będą zachęcać krakowian do usuwania szpecących mury miasta wulgarnych napisów.
Skomentuj artykuł