Egipt: powstanie "muzeum tolerancji religijnej"

Egipt: powstanie "muzeum tolerancji religijnej"
(fot. Graficam Ahmed Saeed)
KAI / ms

W Egipcie zostanie utworzone pierwsze "muzeum tolerancji religijnej". Plan powołania do życia takiego obiektu zapowiedział minister ds. zabytków starożytności, Khaled Anany, poinformowały 28 lipca media egipskie.

Muzeum będzie zlokalizowane prawdopodobnie w nowej stolicy administracyjnej kraju, odległej o 40 km na północ od Kairu. Znajdą się w nim zbiory czasów wczesnego Egiptu, a także eksponaty cywilizacji islamskiej, koptyjskiej i żydowskiej.

Muzeum ma na celu pokazać, jak współistnienie integracyjnej kultury Egiptu z islamską nauką tolerancji stworzyło bazę dla kwitnącej różnorodności religijnej. Obecnie dyrektorzy Muzeum Egipskiego i Muzeum Islamskiego w Kairze oraz były minister ds. zabytków starożytności prowadzą rozmowy na temat doboru eksponatów.

W ubiegłym roku Muzeum Egipskie w Kairze prezentowało wystawę na temat religii monoteistycznych w tym kraju, zatytułowaną: "Jeden Bóg - trzy religie".

Szacuje się, że ok. 90 procent spośród ok. 97 milionów Egipcjan stanowią muzułmanie, większość z nich - to wyznawcy islamu sunnickiego. Chrześcijanie egipscy stanowią ok. 10 proc. ludności; są to głównie prawosławni koptowie. Szyici, bahaiści, buddyści, hinduiści oraz żydzi stanowią znaczną mniejszość, bo każda z tych grup ma po mniej niż 0,1 proc. wyznawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Egipt: powstanie "muzeum tolerancji religijnej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.