Egipt: Student skazany na trzy lata za artykuł o dyskryminacji chrześcijan został ułaskawiony

Egipt: Student skazany na trzy lata za artykuł o dyskryminacji chrześcijan został ułaskawiony
Fot. Ehsan Habashi / unsplash.com
PAP / tk

Kopt, student Uniwersytetu w Bolonii Patrick Zaki, został ułaskawiony w środę przez prezydenta Egiptu Fattaha al-Sisi. Dzień wcześniej został skazany na trzy lata więzienia za napisanie artykułu, w którym domagał się poszanowania praw chrześcijańskich koptów w Egipcie – podały włoskie media.

"Prezydent Abdel Fattah al-Sisi korzysta ze swoich konstytucyjnych uprawnień i wydaje prezydencki dekret ułaskawiający grupę osób, wobec których wydano wyroki sądowe, w tym Patricka Zakiego i Mohameda El-Baqera, w odpowiedzi na apel Rady Sekretarzy Dialogu Narodowego i sił politycznych" – napisano na Facebooku.

Zdaniem włoskich komentatorów decyzja prezydenta Egiptu jest podyktowana presją Włoch i Stanów Zjednoczonych, aby uwolnić kopta. We wtorek odbyła się jedenasta rozprawa od czasu aresztowania go w 2020 roku pod zarzutem rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w kraju i poza jego granicami. Wcześniej Zaki, student Uniwersytetu w Bolonii, przyjechał do Egiptu, aby odwiedzić rodzinę.

Oskarżenie o "rozpowszechnianie fałszywych wiadomości w kraju i poza nim" opierało się na artykule, który napisał w 2019 roku o zamachach bombowych ISIS i dwóch przypadkach dyskryminacji koptyjskich chrześcijan w Egipcie.

DEON.PL POLECA

Na rozprawie Zakiego, zgodnie z oczekiwaniami i na prośbę Włoch, na sali sądowej obecni byli we wtorek zagraniczni dyplomaci, którzy zobowiązali się do monitorowania procesu. Oprócz dwóch włoskich dyplomatów w Pałacu Sprawiedliwości w Mansurze obecni byli także przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Szwajcarii i Kanady.

We Włoszech od trzech lat odbyło się wiele demonstracji w obronie Zakiego. 5 lipca Zaki obronił online z Egiptu pracę magisterską na Uniwersytecie w Bolonii.

- To wielka radość dla Bolonii, mam nadzieję, że oznacza to szybkie przyjęcie go na powrót w mieście. Musimy podziękować wszystkim aktywistom, którzy poświęcili się Patrickowi Zakiemu, Amnesty International, rektorowi uniwersytetu i rządowi, który prowadził dialog z Egiptem – powiedział burmistrz Bolonii Matteo Lepore. - Jeśli wczoraj był dzień katastrofy, dziś jest dzień szczęścia - mówił Riccardo Noury, rzecznik włoskiej Amnesty International.

Na wieść o ułaskawieniu Zakiego w środę pracę wstrzymał włoski senat. - Chcę wyrazić radość całego Senatu. Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili te lata na uwolnienie Zakiego – powiedział senator Filippo Sensi. Jego słowom towarzyszyły długie brawa.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Henryk Pietras SJ

Starożytne herezje nigdy nie umarły

W oczach ludzi współczesnych herezje uchodzą za relikt czasów dawno minionych – za coś, czym Kościół nie musi się już zajmować. Henryk Pietras SJ, ceniony patrolog i autor wielu książek ...

Skomentuj artykuł

Egipt: Student skazany na trzy lata za artykuł o dyskryminacji chrześcijan został ułaskawiony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.