Egzorcysta o tym, czym opętanie różni się od choroby psychicznej

Egzorcysta o tym, czym opętanie różni się od choroby psychicznej
(fot. shutterstock.com)
catholicnewsagency.com / ml / bs

Ojciec Cipriano de Meo jest kapłanem, który zajmuje się egzorcyzmami nieprzerwanie od 1952 roku. Wg jego słów, osoba opętana przez diabła reaguje zupełnie inaczej na wypowiadane modlitwy, niż osoba chora psychicznie.

Często może się zdarzyć tak, że jakaś odmiana choroby psychicznej jest odbierana przez innych ludzi jako opętanie. Jednakże, należy pamiętać o tym, że to nie są te same rzeczy. Istnieją znaczące różnice w zachowaniu, dzięki którym możemy odróżnić, czy bliska nam osoba potrzebuje pomocy lekarza, czy trzeba powiadomić księdza egzorcystę. Doświadczony włoski egzorcysta mówi, na co trzeba zwracać uwagę podczas rozpoznawania.

Jego historię opisuje Catholic News Agency.

Mówi również, że procedura egzorcyzmu zawsze składa się z przedłużonej modlitwy, aż do momentu ujawnienia się demona w jakiejkolwiek formie.

"Osoba opętana ma różne zachowania reagujące na egzorcystę i traktuje go jako przeciwnika gotowego do walki" - mówi Ojciec de Meo dla serwisu CNA. "Na twarzy opętanego maluje się mnóstwo różnych reakcji, padają groźby słowne lub werbalne, a szczególnie dużo jest bluźnierstw przeciwko Bogu i Matce Bożej".

Kapłan mówi również, że nie każde opętanie wygląda tak samo i właśnie dlatego ważne jest, by księża uczący się na egzorcystów przeszli surowe i dokładne szkolenie.

Pomimo faktu, że opętania nie są tak częstym zjawiskiem jak choroby psychiczne, większość ludzi jest mało świadoma powagi opętania człowieka przez diabła, przez co istnieje ryzyko złego rozpoznania, co jest nie tak z drugą osobą.

W kwietniu 2015 zorganizowano konferencję, gdzie wyjaśniano księżom i świeckim osobom, jak rozróżnić osobę opętaną przez demona od choroby psychicznej. Na spotkaniu, na którym obecni byli m.in. teolodzy, psycholodzy i lekarze, wypowiadało się wiele osób związanych z egzorcyzmami oraz pokazywano jak wygląda taki proces.

Choć ludzie często reagują gwałtownie, najlepszą obroną przed demonem jest zwykła modlitwa i sakrament. "To niezwykle istotne, aby pozbyć się grzechu i żyć z Bożą łaską" - oznajmia de Meo.

"[…]my egzorcyści nie jesteśmy tymi, którzy wypędzają demona, walczącego z Chrystusem. Jesteśmy wzywani do walki w imię Chrystusa" - powiedział kapłan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Robert J. Woźniak

Nieznajomość Trójcy jest nieznajomością życia

Trójca Święta jest centralną tajemnicą wiary. Droga w głąb tej tajemnicy prowadzi przez karty Pisma Świętego. Uważna lektura Biblii jest bowiem kontemplowaniem Trójcy, co w tej książce pokazuje ks. Robert...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Egzorcysta o tym, czym opętanie różni się od choroby psychicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.