Egzotyczny kraj określił się jako chrześcijański. Choć wpisali Boga do konstytucji, biskupi mają zastrzeżenia

Egzotyczny kraj określił się jako chrześcijański. Choć wpisali Boga do konstytucji, biskupi mają zastrzeżenia
Papua-Nowa Gwinea określiła się jako kraj chrześcijański (fot. Google Maps / domena publiczna / commons.wikimedia.org)
KAI / tk

Papua-Nowa Gwinea wpisała chrześcijaństwo i Trójcę Świętą do swej konstytucji. Została w niej określona jako kraj chrześcijański. Jest to potwierdzenie faktu, że ponad 90 proc. mieszkańców przyznaje się do wiary w Chrystusa. Jednak tamtejsi biskupi z rezerwą odnieśli się do tej decyzji, podkreślając, że poważnym wyzwaniom społecznym, przed którymi stoi to państwo, nie stawi się czoła deklaracjami.

  • Papua-Nowa Gwinea wpisała Trójcę Świętą i chrześcijaństwo do konstytucji, uznając się oficjalnie za kraj chrześcijański.
  • Premier Marape uznał to za wyraz wdzięczności dla Kościołów i impuls do rozwoju kraju.
  • Biskupi wyrazili sceptycyzm, podkreślając, że symboliczne gesty nie rozwiążą problemów takich jak korupcja czy ubóstwo.

Bóg wpisany do konstytucji Papui-Nowej Gwinei

Głosowanie w parlamencie nad poprawką do konstytucji odbyło się 12 marca. Przyjęto ją 80 głosami "za" przy jedynie czterech przeciw. Do preambuły ustawy zasadniczej wpisano stwierdzenie, że naród Papui-Nowej uznaje "Boga Ojca; Jezusa Chrystusa, Syna; i Ducha Świętego za naszego Stworzyciela i Tego, który podtrzymuje cały wszechświat oraz źródło naszej władzy i autorytetu, delegowanych narodowi i wszystkim ludziom w obrębie geograficznej jurysdykcji Papui-Nowej Gwinei". Jednocześnie Biblia została uznana za oficjalny symbol narodowy.

DEON.PL POLECA

Premier James Marape, gorący zwolennik tej reformy, oświadczył, że jest to najwyższa forma ukazania roli, jaką Kościoły chrześcijańskie odegrały w rozwoju jego ojczyzny. Ma też ona stać się dźwignią do przekształcenia Papui-Nowej Gwinei w "najbogatszy czarny kraj chrześcijański na planecie".

Społeczeństwo zadowolone z chrześcijańskich wartości

Ta wizja kraju, w którym dobrobytowi towarzyszą wartości chrześcijańskie, spotkała się z pozytywnym przyjęciem części ludności, szczególnie tej, która uważa, że wiara może mieć wpływ ma tworzenie bardziej sprawiedliwego i dostatniego społeczeństwa.

Jednak zmiana preambuły konstytucji budzi także zastrzeżenia, i to po stronie katolickiej. Choć bowiem panuje zgodność co do idei kraju chrześcijańskiego, to samą deklarację uznaje się za raczej zbędną, tym bardziej że już w dotychczasowej preambule była mowa o kierowaniu się "zasadami chrześcijańskimi", a wiara faktycznie stanowi integralną część narodowej mentalności.

Biskupi ostrzegają władze kraju

Biskupi Papui-Nowej Gwinei podzielają tę opinię i wyrażają opinię, że realne problemy kraju, takie jak korupcja i nierówności społeczne, wymagają konkretnych rozwiązań, a nie symbolicznej deklaracji.

Ponad 90 proc. mieszkańców Papui-Nowej Gwinei stanowią chrześcijanie. 40 proc. ludności żyje poniżej progu ubóstwa. We wrześniu 2024 roku wizytą apostolską w tym kraju złożył papież Franciszek.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Dominika Szczawińska-Ziemba
  • Czy ze wszystkimi wypowiedziami papieża trzeba się zgadzać?
  • Co wspólnego ma chrześcijaństwo z ekologią?
  • Jak przejawiać troskę o bezbronnych w Kościele?
  • W jaki sposób Bóg jest obecny w sakramentach?
  • Czy da się być w Kościele...

Skomentuj artykuł

Egzotyczny kraj określił się jako chrześcijański. Choć wpisali Boga do konstytucji, biskupi mają zastrzeżenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.