Ekskomunika dla zakonników oskarżających papieża o herezję

Ekskomunika dla zakonników oskarżających papieża o herezję
(fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)
5 miesięcy temu
KAI / df

W kwietniu troje eremitów ogłosiło deklarację, w której oświadczyli, że papież poprzez swoje wypowiedzi, zachowanie, nauczanie i działania okazał się być „wielkim heretykiem”.

Troje eremitów żyjących na jednej z wysp Orkadów, którzy oskarżają papieża Franciszka o herezję zostało ekskomunikowanych przez miejscowego biskupa. Dopóki nie pojednają się z Kościołem o. Stephen de Kerdrel, s. Colette Roberts i br. Damon Kelly nie mogą przyjmować sakramentów.

Decyzja bp. Briana McGee, ordynariusza diecezji Argyll and the Isles jest odpowiedzią na sygnowaną przez nich w kwietniu 2019 r. deklarację, w której oświadczyli, że katolicyzm został przekształcony w „Fałszywy Kościół”, a papież poprzez swoje wypowiedzi, zachowanie, nauczanie i działania okazał się być „wielkim heretykiem”. Jednocześnie zadeklarowali, że wycofują swe posłuszeństwo papieżowi i zrywają łączność ze Stolicą Apostolską, co - jak wyjaśniono w komunikacie diecezji - oznacza, że z kanonicznego punktu widzenia sami się ekskomunikowali.

Wcześniej bp McGee napisał do eremitów, wzywając do przemyślenia swego kroku.

Czarnych Eremitów (The Black Hermits) założył w 1999 r. o. Stephen De Kerdrel, były mistrz nowicjatu w zakonie kapucynów, z myślą o młodych ludziach szukających bardziej prostej formy życia. Już wcześniej wzbudzali kontrowersje. W 2015 r. diecezja Northampton poprosiła ich o wyprowadzenie się w inne miejsce z powodu skarg sąsiadów na ich zachowanie. Z kolei br. Damon Kelly był kilkanaście razy aresztowany, m.in. za obraźliwe mejle wysyłane do episkopalnego księdza i za zakłócanie nabożeństw szkockich prezbiterian.

Obecnie eremici żyją na liczącej 600 mieszkańców wyspie Westray w archipelagu Orkadów w towarzystwie licznych kotów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,90 zł
 • Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
 • Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
 • Co stało się 21 września 1953 r.?
 • Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?
 • Skąd wzięły się oskarżenia o kolaborację podczas...
 • Skomentuj artykuł

  Ekskomunika dla zakonników oskarżających papieża o herezję
  Komentarze (11)
  SA
  Sławomir Antczak
  12 stycznia 2020, 19:58
  Szkoda mi tych eremitów... Na tym świecie zyskali przysłowiowe "5 minut" a ile na tamtym ???
  Andrzej Ak
  Andrzej Ak
  12 stycznia 2020, 17:15
  Wypisz wymaluj sytuacja niczym z baśni Hansa Christiana Andersena z 1837 roku pt Nowe szaty króla. Jednych to gorszy, drugich to dziwi, a jeszcze inni są tym faktem zachwyceni.
  EF
  ~Ewa Faralisz
  11 stycznia 2020, 17:35
  A czy ci zakonnicy to są bez grzechu nieskazitelni najpierw trzeba zacząć odsiebie a nie o rzucać błotem kogoś innego
  RN
  ~Rafał Nowak
  12 stycznia 2020, 07:22
  Nie ma Pani racji. Na potwierdzenie moich słów podaję cytat z pisma świętego: "Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik." My 18,15-20
  GM
  ~Grzegorz Matyjak
  11 stycznia 2020, 08:59
  Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego każdy heretyk (względem doktryny katolickiej) jest ekskomunikowany na mocy samego prawa. Tym samym ktoś kto podąża za słowami Jezusa i np. pokutuje ze swoich grzechów po czym daje się ochrzcić przez pełne zanurzenie w wodzie (tak jak w Dz 2:38) jest heretykiem więc jest ekskomunikowany. Co więcej każdy kto nie zgadza się z Kościołem Katolickimi jest heretykiem - czyli zdecydowana większość Polaków.
  WO
  ~Weronika Orenczak
  10 stycznia 2020, 21:58
  Można mieć zastrzeżenia do papieża, ale czy ci "buntownicy " są tacy "święci "...?? A każdy kto z powodu niewłaściwego zachowania się papieża zrywa z KK to jaki z niego katolik ?? Ks.Dolindo, św. o.Pio mieli zakaz od swoich przełożonych odprawiania mszy św. i z pokorą przyjęli ten zakaz zabraniając wiernym obrażania hierarchów kościoła bo POKORA to podstawa służenia w kościele. A my wierni KK jakkolwiek nie podoba nam się zachowanie papieża Franciszka to powinniśmy się za papieża modlić, niech się nawróci jeśli grzeszy ;) , a modlitwa do Ducha Świętego za KK powinna być w tych czasach zamętu odmawiana codziennie. Choćby jedno westchnienie do Ducha Świętego o Światło dla papieża by prowadził papieża Franciszka DROGĄ PRAWDY JEZUSA CHRYSTUSA. Bo tylko Jezus Chrystus jest : DROGĄ, PRAWDĄ I ŻYCIEM. amen
  EK
  ~Emil Kowalski
  14 stycznia 2020, 19:56
  Nijak się ma porównywanie o. Pio, czy na. Dolindo. Oni w pokorze poddali się woli Kościoła, ale nie kwestionowali głoszonej przez niego nauki jako heretyckiej. Tu pasterze nie chcą wpuścić w swoim mniemaniu wilków do owiec. I dlatego się buntują, dla owiec nie dla siebie.
  KF
  ~Katarzyna Filarska
  10 stycznia 2020, 18:40
  No tak, tak najłatwiej. A że papież postępuje w sposób niezrozumiały dla wielu i niczego nie tłumaczy to nieistotne. Na szczęście nie on a Bóg będzie sądził tych zakonników.
  JT
  ~Józef Tkaczuk
  10 stycznia 2020, 19:54
  Ale to nie papież, a lokalnu biskup zatwierdził to, co zrobili sami: ogłosili swoje zerwanie z Kościołem. Nie z Bogiem. Z Kościołem. Tylko tyle.
  GC
  ~Gabriel Cieszyński
  12 stycznia 2020, 20:13
  I aż tyle... pomyśl, co za tym idzie !

  Skomentuj artykuł

  Ekskomunika dla zakonników oskarżających papieża o herezję
  Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
  Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.