Ekumeniczna dyskusja o tolerancji we Wrocławiu

Ekumeniczna dyskusja o tolerancji we Wrocławiu
(fot. Rantes / Foter / CC BY-NC-SA)
6 lat temu
KAI / ptsj

Panel "Droga ku tolerancji" to kolejna inicjatywa wrocławskiej Fundacji "Dzielnica Wzajemnego Szacunku czterech Wyznań".

W spotkaniu, które odbędzie się 27 listopada w Synagodze pod Białym Bocianem wezmą udział reprezentanci czterech wyznań obecnych w Dzielnicy: prof. dr hab. Stefan Dudra (Kościół prawosławny), pracownik naukowy Zakładu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Zielonogórskiego, który zajmuje się historią Kościołów wschodnich, autor m.in. monografii o Łemkach i Kościele prawosławnym; Krzysztof Korzonkowski (Gmina Wyznaniowa Żydowska) - chazan Synagogi pod Białym Bocianem, edukator i propagator kultury żydowskiej, zawodowo zajmujący się doradztwem w zakresie zarządzania; ks. bp elekt Waldemar Pytel z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, wieloletni proboszcz parafii w Świdnicy, członek Synodu Kościoła i jego prezes w latach 2007-2012, 25 października 2014 r. wybrany na biskupa Diecezji Wrocławskiej oraz ks. prof. Roman E. Rogowski z Kościoła rzymskokatolickiego, teolog - dogmatyk, kierownik Katedry Teologii Dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym, miłośnik gór, członek Klubu Wysokogórskiego i autor książek o mistyce gór. Panel poprowadzi prof. Adam Jezierski - prorektor ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego, chemik, popularyzator nauki, przyjaciel Fundacji.

Wrocławska Dzielnica Czterech Wyznań zwana również Dzielnicą Czterech Świątyń, Dzielnicą Wzajemnego Szacunku lub Dzielnicą Tolerancji znajduje się w południowozachodniej części Starego Miasta między ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Tutaj obok siebie mieszkają i współpracują katolicy, protestanci, żydzi i prawosławni.

Na pomysł jej utworzenia wpadli w 1995 r. Jerzy Kichler z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Stanisław Rybarczyk, reprezentujący Kościół rzymskokatolicki. Sami zainteresowani mówią raczej o odtworzeniu niż założeniu dzielnicy, zwracając uwagę, że kamieniem węgielnym jest bliskie sąsiedztwo świątyń czterech wyznań: katedry prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościoła ewangelicko-augsburskiego Opatrzności Bożej, synagogi Pod Białym Bocianem i kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Antoniego z Padwy, gdzie posługują ojcowie paulini.

- Ocieramy się o siebie w autobusie, w tramwaju, na ulicy, a tak mało o sobie wiemy - mówią założyciele. - Znaleźliśmy wspólny temat, łącz nas przeświadczenie, że każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Ten obraz i podobieństwo wymagają szacunku. Dlatego powstała dzielnica - dodają.

Współpracę pomiędzy członkami poszczególnych grup religijnych rozpoczęto od modlitw poświęconych pamięci ofiar wojen i prześladowań. Próbowano podkreślać cechy łączące poszczególne wyznania. Unikano raczej wchodzenia w obszar teologicznych rozważań. Zwracano natomiast uwagę, że żyjąc obok siebie nie można być obojętnym na los drugiego człowieka. Prawdziwym sprawdzianem była powódź, jaka w 1997 r. nawiedziła Wrocław. Połączono siły, ofiarując pomoc bez względu na to, jakie wyznanie reprezentowali potrzebujący.

Dziś wzajemny dialog ubogacają nie tylko akcje charytatywne, występy chórów, odwiedziny w kościołach i w synagodze z okazji świąt religijnych czy wspólne modlitwy, ale także realizowane razem projekty: artystyczne, edukacyjne i społeczne. Jedną z ważniejszych inicjatyw jest realizowany od 1999 r. program edukacyjny "Dzieciaki". Obejmuje on cykl spotkań integracyjnych, edukacyjnych i artystycznych dla dzieci w wieku 7-10 lat.

Różnego rodzaju warsztaty, prowadzone przez specjalistów i pedagogów, mają na celu zapoznanie najmłodszych mieszkańców Wrocławia ze światem różnych religii, wyznań, kultur - zwłaszcza reprezentowanych w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Chodzi o budowanie pozytywnych relacji między wyznaniami. - Staramy się szukać tego, co łączy. Dystansujemy się od wydarzeń, które mogą urazić którekolwiek z wyznań - mówi Stanisław Rybarczyk.

Dzielnica Czterech Wyznań to również przestrzeń, w której tętni kulinarne i kulturalne życie Wrocławia. Przy ul. Włodkowica i św. Antoniego powstała niezliczona ilość klimatycznych restauracji, kafejek i kawiarni. To jedno z ulubionych miejsc spotkań wrocławian.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekumeniczna dyskusja o tolerancji we Wrocławiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.