Ekumeniczna Liturgia Męczenników pod przewodnictwem kard. Nycza

(fot. Wspólnota Sant’Egidio)
santegidio.org / psd

Liturgia Męczenników organizowana jest w Warszawie po raz trzeci. Tym razem towarzyszy jej hasło "Świadkowie Miłosierdzia", przypominające, że współcześni męczennicy całym swoim życiem głoszą Dobrą Nowinę i Miłosierdzie Boże.

Należeli do różnych Kościołów, mówili różnymi językami, mieli różne kolory skóry, ale łączyła ich wiara. Chrześcijanie, którzy w ostatnich latach ponieśli śmierć za wierność temu, w co wierzyli, wspominani będą w czasie Ekumenicznej Liturgii Męczenników, organizowanej przez Wspólnotę Sant’Egidio. Modlitwie, która odbędzie się 10 maja o godz. 19 w warszawskim kościele św. Marcina, przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.

- Chcemy ogarniać miłosierdziem te sprawy i miejsca, do których nie potrafimy dotrzeć za pomocą naszychuczynków - mówią organizatorzy. Chodzi o Bliski Wschód, Północną Afrykę, Azję, Amerykę Południową, gdzie rozgrywa się dramat chrześcijan wszystkich wyznań prześladowanych za swoją wiarę. Szacuje się, że represjom podlegać może nawet 200 milionów wyznawców Chrystusa.

DEON.PL POLECA

Liturgia Męczenników organizowana jest w Warszawie po raz trzeci. Tym razem towarzyszy jej hasło "Świadkowie Miłosierdzia", przypominające, że współcześni męczennicy całym swoim życiem głoszą Dobrą Nowinę i Miłosierdzie Boże. - Jesteśmy przekonani, że szczególnie w Roku Miłosierdzia mamy obowiązek głosić Zmartwychwstałego Chrystusa, który przez swoją śmierć "zburzył mur wrogości między ludźmi" - tłumaczą członkowie Wspólnoty Sant’Egidio. - Wierzymy, że Chrystus szczególnie mocno jest dziś obecny między prześladowanymi, mordowanymi, przepędzanymi ze swoich ojczyzn, uciekającymi przed biedą i wojną.

***

Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie skupia ok. 60 tys. osób w 73 krajach. Jej głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego "w duchu Asyżu". Od 1993 roku Sant’Egidio opiekuje się kościołem św. Bartłomieja w Rzymie, gdzie z inicjatywy papieża Jana Pawła II czczone są relikwie męczenników XX i XXI w., pochodzących z różnych Kościołów chrześcijańskich. W Warszawie wspólnota funkcjonuje od 2008 r. i liczy ok. 80 osób. Jej członkowie regularnie spotykają się z bezdomnymi w centrum i na peryferiach miasta, przygotowując dla nich "kolację na ulicy", odwiedzają także podopiecznych jednego z warszawskich Domów Pomocy Społecznej. Wspólnota organizuje też comiesięczne modlitwy o pokój oraz za chorych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekumeniczna Liturgia Męczenników pod przewodnictwem kard. Nycza
Komentarze (2)
PG
Pawel G
9 maja 2016, 21:44
To jest niepokojąca wiadomość. Czemu akurat Sant’Egidio ma być organizatorem i to z udziałem kard. Nycza? Sant’Egidio jest organizacją bardzo zaangażowaną w tzw. otwarcie Kościoła. W czasie ostatniego synodu, biskup Vincenzo Paglia, który się z tej organizacji wywodzi, "wsławił się" postulatami uznania homoseksualizmu i związków niesakramentalnych. Sam należy do zwolenników kard. Kaspera, którego poglądy są dobrze znane i który miał wielki wpływ na przebieg ostatniego synodu, a wcześniej na jego tematykę związaną z komunią dla cudzołożników. W tej organizacji świeccy nieraz wygłaszają kazania, wbrew przepisom liturgicznym i zakazowi, który ponowił JPII. Poza tym promuje feminizm. No ludzie tej organizacji są za tzw. "hermeneutyką zerwania", wedle której SWII zerwał z dotychczasowym Magisterium KK, i która doprowadziła do straszliwych zniszczeń w Kościele.
D
demokracja.net
9 maja 2016, 22:27
Pawle, czy dobrze znasz polską Sant’Egidio ? Czemu piszesz tylko o złych odległych sprawach, czy nic dobrego na co dzień  nie robią ?