Ekumeniczna liturgia na obchody 20-lecia Wspólnej Deklaracji o usprawiedliwieniu

(fot. Exe Lobaiza / cathopic.com)
KAI / ms

Światowa Federacja Luterańska (LWF) i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan zaprosiły Kościoły luterańskie i Kościół katolicki do wykorzystania tekstu wspólnie przygotowanej liturgii przy okazji obchodów 20. rocznicy podpisania Wspólnej Deklaracji w sprawie Nauki o Usprawiedliwieniu. Została ona podpisana przez szefów obu instytucji 31 października 1999 r. w Augsburgu.

Sekretarz generalny LWF pastor Martin Junge i przewodniczący Papieskiej Rady kard. Kurt Koch we wspólnym liście do zwierzchników Kościołów członkowskich Federacji i do przewodniczących katolickich konferencji biskupich na całym świecie podkreślili, że „o wiele więcej nas łączy niż dzieli”. Poprosili ich o włączenie w obchody rocznicowe także miejscowych metodystów, anglikanów i ewangelików reformowanych, którzy z czasem również podpisali Wspólną Deklarację.

Dostępna w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim ekumeniczna liturgia została po raz pierwszy użyta podczas nabożeństwa ekumenicznego, odprawionego w ramach obrad Rady LWF 16 czerwca br. w katedrze św. Piotra w Genewie z udziałem wyznawców wszystkich pięciu sygnatariuszy Deklaracji.

Pastor Junge i kard. Koch napisali, że dokument ten stał się „teologicznym kamieniem węgielnym”, który umożliwił katolikom i luteranom wypracowanie kolejnego dokumentu „Od konfliktu do komunii” w 2013 r. i wspólne upamiętnienie 500. rocznicy reformacji w Lund i Malmö w Szwecji w 2016 r. Dodali, że „pilna potrzeba przedstawiania orędzia o wyzwalającej łasce Bożej i nadziei dla tego świata” doprowadziła sygnatariuszy Deklaracji do odbycia konsultacji na Uniwersytecie Notre Dame w USA w marcu br. Ich rezultatem jest wspólne zaangażowanie do uczynienia coraz bardziej widocznym ich wspólnego świadectwa modlitwy i służby w pracy zmierzającej do widzialnej jedności Kościoła.

- Jesteśmy wezwani do dawania świadectwa o działaniu Boga w świecie; Boga, który w Chrystusie przyszedł, by dać nam zbawienie jako dar łaski dla rodzaju ludzkiego. Nie możemy czekać na lepsze czasy, by śmiało i wspólnie przekazywać to orędzie - zaznaczyli autorzy listu.

DEON.PL POLECA

Otwiera on rocznicową publikację Wspólnej Deklaracji, zawierającą także akty przystąpienia do niej Światowej Rady Metodystycznej (2006), Anglikańskiej Rady Konsultacyjnej (2016) i Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych (2017), a także oświadczenie wydane po konsultacjach w Notre Dame (2019).

Wspólna deklaracja jest – jak dotychczas – największym osiągnięciem w katolicko-luterańskim dialogu teologicznym, a zarazem pierwszym jego rezultatem, który został oficjalnie potwierdzony przez Stolicę Apostolską (za pozostałymi dokumentami stoi jedynie autorytet wypracowujących je teologów, delegowanych przez Kościoły do prowadzenia rozmów). Osiągnięto „konsens zróżnicowany”: choć bowiem Kościoły luterańskie i Kościół rzymskokatolicki podzielają wspólną wiarę w to, iż usprawiedliwienie dokonuje się tylko dzięki łasce Trójjedynego Boga i wierze w zbawcze działanie Chrystusa, to nadal istnieją różnice dotyczące „języka, teologicznej formy i odmiennego rozłożenia akcentów w rozumieniu usprawiedliwienia”. Są one jednak dopuszczalne, nie są sobie przeciwstawne i nie mogą być powodem do „formułowania potępień doktrynalnych”. W konsekwencji „potępienia Soboru Trydenckiego nie dotyczą nauki Kościołów luterańskich”, a „potępienia luterańskich ksiąg wyznaniowych nie dotyczą nauki Kościoła rzymskokatolickiego”, przedstawionych we Wspólnej Deklaracji.

Z kolei w dokumencie „Od konfliktu do komunii” podsumowano 50 lat dialogu między katolikami i luteranami, ukazując „wzrastającą komunię” między nimi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekumeniczna liturgia na obchody 20-lecia Wspólnej Deklaracji o usprawiedliwieniu
Komentarze (2)
KN
Krzysiek Niepiekło
18 września 2019, 13:54
A to są dwa moje teksty odnoszące się do Tego Kielicha: http://prorok.phorum.pl/viewtopic.php?f=41&t=230 http://prorok.phorum.pl/viewtopic.php?f=41&t=227
KN
Krzysiek Niepiekło
18 września 2019, 09:55
Ja nie wierzę, że od strony władzy można dojść do jedności. Te rozmowy, to jest tylko taka reklama. Podziały zawsze wynikały z żądzy władzy. Do jedności może doprowadzić tylko wspólne spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa, bo tylko Bóg może zjednoczyć swoich uczniów. Dopóki tego nie ma, nigdy nie będzie jedności. Więc szukając jedności od tego trzeba zacząć, nawet wtedy, kiedy jedna ze stron nie do końca rozumie Komunię. Problemem jest Trydent, bo tam zarządzono spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa pod jedną postacią, a to jest sprzeczne z tym, co ustanowił Jezus swoją władzą. Wyraźnie rozgraniczył, co Jest Jego Ciałem, a co jest Jego Krwią. ( J 6 ..... Moja Krew jest prawdziwym napojem) Chleb nie jest prawdziwym napojem, więc Krwi Chrystusa nie można podać pod postacią chleba. Skutek jest taki, że wierni nie spożywają Krwi Chrystusa. Wg. Łukasza ...... Ten kielich jest Nowym Przymierzem. Skoro nie mamy udziału w kielichu, to nie mamy udziału w nowym przymierzu.