Ekumeniczna pielgrzymka w drodze do Wilna

KAI / drr

Sprzed białostockiej archikatedr wyruszyło dziś w XVIII Pieszej Ekumenicznej Pielgrzymce do Wilna 245 pielgrzymów z całej Polski. Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki.

W homilii ks. Adam Bułatewicz nawiązał do słów dzisiejszej Ewangelii o bogatym młodzieńcu, który pyta Chrystusa co ma czynić, aby osiągnąć życie wieczne. Podkreślał, że może nas odłączyć od Pana Boga to wszystko, do czego jesteśmy przywiązani. Są to rzeczy materialne, ale również grzech. - Pielgrzymka jest szczególnym czasem zastanowienia, refleksji i odnowienia więzi z Bogiem. Pielgrzymka ma charakter pokutny. Starajmy się więc ją przeżyć w duchu wiary i wyrzeczenia" - zwracał się do pielgrzymów ks. Bułatewicz. Na zakończenie liturgii abp Ozorowski pobłogosławił i rozesłał pielgrzymów.

Jak mówi kierownik pielgrzymki, ks. Wojciech Dąbrowski, specyfiką białostockiej pielgrzymki do Wilna jest fakt, iż wśród pątników są ludzie różnych narodowości i wyznań, a także osoby poszukujące Boga. Dotyczy to także osób, które przyjmują pielgrzymów na terenie Białorusi i Litwy. Jej cechą jest również tradycyjność, czyli każdy dzień wypełniony modlitwą. Na pierwszym miejscu jest Eucharystia i modlitwa różańcowa. Podkreślają one charakter pokutny pielgrzymowania. To jest szczególny czas wyrzeczenia nierozerwalnie złączonego z pielgrzymowaniem.

Pielgrzymi w ciągu 9 dni pokonają prawie 300 kilometrów idąc przez tereny Polski, Białorusi i Litwy. W Grodnie dołączy do nich grupa około 70 pątników z Białorusi wraz z kapłanami. - Ta pielgrzymka jest międzynarodowa, jedyna w swoim rodzaju właśnie dlatego, że jej trasa prowadzi przez trzy państwa - dodaje ks. Dąbrowski.

DEON.PL POLECA

Dwa etapy pielgrzymki prowadzą Polskę, cztery dni pielgrzymi idą przez Białoruś i trzy dni przez Litwę. Najkrótszy etap pielgrzymki wynosi 21 km i obejmuje trasę z Kuźnicy Białostockiej do Grodna; najdłuższy odcinek - 44 km - pokonają pielgrzymi na Białorusi, z Nowego Dworu do Radunia. Tradycją lat ubiegłych, pątnicy nawiedzą wszystkie kościoły i cerkwie znajdujące się na szlaku ich pielgrzymowania.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: "Bądźmy Świadkami Miłości, jak Maryja Matka Miłosierdzia ". Wokół niego koncentrować się będą rozważania prowadzone na trasie przemarszu oraz homilie na codziennej Eucharystii.

Jak co roku, pielgrzymi spodziewają się życzliwego przyjęcia przez mieszkańców terenów, przez które prowadzi pielgrzymi szlak. Od lat Polacy, Białorusini oraz Litwini rożnych wyznań witają na trasie i gościnne podejmują pielgrzymów. - Ponieważ pielgrzymka idzie już po raz osiemnasty, ludzie czekają na nas z otwartymi sercami i domami - mówi ks. Dąbrowski.

Pielgrzymi dotrą do Ostrej Bramy 24 sierpnia. Tam przywita ich i przewodniczył będzie Mszy św. ks. infułat Adam Krasiński, wikariusz generalny archidiecezji białostockiej. Następnego dnia, po Mszy św. w katedrze wileńskiej, pątnicy powrócą do domów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ekumeniczna pielgrzymka w drodze do Wilna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.