Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego

Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego
(fot. zkvrev/flickr.com/CC)
KAI / psd

"Gromadzimy się w świątyni, aby wypełnić testament Jezusa: "Aby byli jedno" - mówił dziś w kazaniu ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej podczas Ekumenicznego Nabożeństwa Słowa Bożego. Zorganizowano je w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Nabożeństwu przewodniczył ks. Zdzisław Wójcik proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Na rozpoczęcie nabożeństwa ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie przypomniał, że "ekumenizm jest tą drogą Kościoła, z której nie ma odwrotu." - Potrzebujemy jako chrześcijanie modlitwy, świadectwa, poznania siebie, odpowiedniej wiedzy i nawrócenia serca. Bowiem bez nawrócenia serca nie ma ekumenizmu - mówił ks. Grabowski.

Podczas nabożeństwa prawosławny duchowny ks. Drabiuk podkreślił, że "każde zgromadzenie modlitewne chrześcijan jest nabożeństwem, w którym zbierają się wierni wyznawcy Chrystusa i On Sam". - Tylko wtedy kiedy gromadzimy się w imię Pana przychodzimy nie dla jakiegoś interesu, ale z sercem przepełnionym wiarą i nadzieją - dodał.

Proboszcz parafii prawosławnej w Częstochowie zaapelował o to, aby "docenić ważność daru jedności." - Chrystus pragnie, abyśmy byli pojednani. W Chrystusie jesteśmy jedno. Chrześcijanin każdego dnia powinien modlić się o zachowanie daru jedności - wołał duchowny.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m. in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz prawosławnej parafii pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie , ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk proboszcz Starokatolickiej Parafii Mariawitów w Gniazdowie k. Koziegłów, ks. Andrzej Pękalski z parafii rzymsko katolickiej Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kleszczowie.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w w Kościele powszechnym w dniach 18-25 stycznia pod hasłem "Czyż Chrystus jest podzielony?" (1 Kor 1,1-17). Częstochowskim obchodom tygodnia ekumenicznego towarzyszą również słowa papieża Franciszka: "Szukanie dróg jedności staje się pilne".

Ważnym punktem tygodnia ekumenicznego będzie panel dyskusyjny nt. "Ekumenizm - dlaczego i po co? Odpowiedź katolika, prawosławnego i ewangelika", który odbędzie się 21 stycznia o godz. 11. 30 w auli Wydziału Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, (ul. Zbierskiego 2/4).

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończy ekumeniczne kolędowanie, w kościele ewangelicko-augsburskim 25 stycznia o godz. 18.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.