Ekumeniczno-ekologiczna pielgrzymka z Ukrainy
Z udziałem duchownych katolickich obrządku rzymsko- i greckokatolickiego oraz prawosławnych w dniach 16-21 sierpnia odbyła się pielgrzymka ekumeniczno-ekologiczna z Użhorodu na Ukrainie do Polski.
Pielgrzymi odwiedzili m.in. Zamość, Chełm, Włodawę, Drochiczyn, Górę Grabarkę, Lublin i Lwów. W jej trakcie na tzw. stacjach ekologicznych odprawiano wspólnie nabożeństwa.
Uczestnicy pielgrzymki, świeccy i duchowni, pochodzili z diecezji mukaczewskiej Kościoła łacińskiego na Ukrainie, grecko-katolickiej eparchii mukaczewskiej sui juris i eparchii mukaczewskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.
- Zakarpacie jest terenem wielonarodowym i wielowyznaniowym - zwrócił uwagę w rozmowie z KAI ks. Piotr Żarkowski, wikariusz biskupi diecezji mukaczewskiej obrządku łacińskiego. Przypomniał, że pielgrzymki ekumeniczne zapoczątkowali w 2000 roku miejscowi biskupi katoliccy, prawosławni i ewangelicy. Razem pielgrzymowano m.in. do Ziemi Świętej na Słowację i Węgry. Odbył się również szereg ekumenicznych spotkań i konferencji. - Ponadto od kilkunastu lat nasze grupy ekumeniczno-ekologiczne uczestniczą w różnych sympozjach europejskich - powiedział ks. Żarkowski.
Koordynatorem wspólnych przedsięwzięć jest Instytut Studiów Ekologiczno-Religijnych Narodowego Uniwersytetu w Użhorodzie. - Ściśle współpracujemy z Komisją ds. Ekologii i Turystyki Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy, której przewodniczy biskup mukaczewski Antal Majnek i Komisją ds. Ekologii greckokatolickiej diecezji mukaczewskiej - powiedział KAI dyrektor Instytutu doc. Aleksander Bokotej. Przypomniał, że instytut tłumaczy także książki o ochronie środowiska naturalnego na język ukraiński i rosyjski, a w organizacji sympozjów ekologiczno-ekumenicznych wiele pomógł im bp Edward Janiak z Polski.
"Zielonej" pielgrzymce duchownych i świeckich z Zakarpacia do Polski towarzyszył Krzysztof Wojciechowski, ekolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który prowadził pątników przez ekologiczne ośrodki oraz świątynie katolickie, prawosławne i żydowskie na Roztoczu i na Podlasiu. Goście z Ukrainy zwiedzili m.in. Chełm, Włodawę, Jabłeczną, Kostomłoty. Na Świętej Górze Grabarce dołączyli oni do ogólnopolskiej pielgrzymki prawosławnych i uroczystości odpustowej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
W trakcie spotkania z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem i przedstawicielami kurii omówiono niektóre problemy, które papież Franciszek poruszył w swojej ostatniej encyklice "Laudato si'", dotyczące m.in. edukacji ekologicznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
- Z tej ekologicznej pielgrzymki do Polski wyniosłem wiele praktycznych doświadczeń dla swej parafii - powiedział KAI greckokatolicki kapłan, ks. Wasyl Blaszyn z Użhorodu.
Skomentuj artykuł