Episkopat Anglii i Walii: katolicy muszą się szczepić

Episkopat Anglii i Walii: katolicy muszą się szczepić
fot. Deposit Photos
1 miesiąc temu
KAI / sz

Konferencja Biskupów Katolickich Anglii i Walii (CBCEW) stwierdziła, że katolicy mają „obowiązek szczepienia się”. Biskupi wyrazili też nadzieję, że prace naukowców zaangażowanych w badania nad znalezieniem szczepionki na COVID-19 doprowadzą do pozytywnego efektu na drodze zgodnej z etyką.

Odwołując się do oświadczenia watykańskiej Papieskiej Akademii Życia z 2005 r. poświęconego moralnej kwestii szczepionek, które zostały przygotowane z komórek pochodzących od abortowanych dzieci, biskupi Wielkiej Brytanii przychyli się do wniosku, by „wszystkie klinicznie zalecane szczepienia mogły być stosowane z czystym sumieniem”.

„Kościół katolicki zdecydowanie popiera szczepienia i uważa, że katolicy mają prima facie obowiązek szczepienia, nie tylko ze względu na własne zdrowie, ale także z solidarności z innymi, zwłaszcza najsłabszymi” – przeczytać można w liście ogłoszonym 30 lipca br.

Episkopat podkreślił, że „istnieje moralny obowiązek zagwarantowania objęcia szczepieniami niezbędnymi dla bezpieczeństwa innych osób”. „Jest to szczególnie ważne dla odkrycia szczepionki przeciwko COVID-19” – dodali. Oświadczenie podpisali także: krajowy duszpasterz służby zdrowia bp Paul Mason oraz bp John Sherrington z komisji ds. obrony życia w episkopacie.

W dokumencie przypomniano, że „Kościół sprzeciwia się produkcji szczepionek z wykorzystaniem tkanek pochodzących z abortowanych płodów”. Jednocześnie stwierdzono się, że „Kościół naucza, iż ogromne znaczenie zdrowia dziecka i innych bezbronnych osób może pozwolić rodzicom na stosowanie szczepionki, która była w przeszłości opracowana przy użyciu tych diploidalnych linii komórkowych”.

Biskupi powołali się na dokument Papieskiej Akademii Życia pt. „Moralne refleksje na temat szczepionek przygotowanych z komórek pochodzących z abortowanych płodów ludzkich”. Przytoczyli tez odrębne oświadczenie tejże Akademii z 2017 r., w którym stwierdzono, że „wszystkie klinicznie zalecane szczepienia mogą być stosowane z czystym sumieniem i że stosowanie takich szczepionek nie oznacza uczestnictwa w dobrowolnej aborcji”.

Biskupi zacytowali fragment dokumentu watykańskiej dykasterii, w którym stwierdza się, że ciężar zwalczania nieetycznych praktyk firm farmaceutycznych „nie może spaść na niewinne dzieci i na sytuację zdrowotną ludności - zwłaszcza w odniesieniu do kobiet w ciąży”.

„Jeśli kobieta w ciąży, na przykład nauczycielka w szkole, zetknie się z nieszczepionymi dziećmi, może ponieść ciężar niesprawiedliwych i złożonych decyzji moralnych, w tym tej, czy praca w czasie ciąży byłaby bezpieczna” - czytamy dalej w liście.

„Narażenie się na kontakt z nieszczepionymi dziećmi może nieść poważne konsekwencje, z których najcięższe obejmują zagrożenie dla życia matki i jej nienarodzonego dziecka” – podkreślili biskupi.

Duchowni zaznaczyli, że „Kościół rozróżnia obecne nieetyczne pozyskiwanie szczepionek od wykorzystania historycznych linii komórkowych, które zostały uzyskane od abortowanych płodów w latach 70.”.

„Społeczeństwo ludzkie często czerpało korzyści z krzywd popełnionych w przeszłości, za które musimy pokutować. Żyjemy korzystając z bardzo wątpliwych eksperymentów medycznych. Na przykład Edward Jenner, który wynalazł szczepienia, przeprowadził badania, wstrzykując 8-letniemu chłopcu ospę krowiankę, a następnie ospę [prawdziwą, ludzką – przyp. KAI]. Podczas gdy dziś takie eksperymenty byłyby nieetyczne według jakichkolwiek standardów, nie podważylibyśmy szczepienia ratującego życie ze względu na jego wątpliwe historyczne pochodzenie” – zaznaczyli biskupi, wyrażając nadzieję, że etyczne pozyskanie szczepionki jest możliwe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
16,15 zł
26,92 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Episkopat Anglii i Walii: katolicy muszą się szczepić
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Episkopat Anglii i Walii: katolicy muszą się szczepić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.