Episkopat Polski do Papieża Franciszka
Kościół w Polsce z wdzięcznością i nadzieją przyjmuje wybór Waszej Świątobliwości na Stolicę Piotrową - napisali biskupi polscy w telegramie do papieża Franciszka.
Za Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski publikujemy treść telegramu Prezydium Episkopatu Polski do Ojca Świętego Franciszka
Umiłowany Ojcze Święty!
Kościół w Polsce z wdzięcznością i nadzieją przyjmuje wybór Waszej Świątobliwości na Stolicę Piotrową. Pierwsze po konklawe spotkanie Ojca Świętego z wiernymi zgromadzonymi na Placu Świętego Piotra, a także przyjęte imię - Franciszek, odczytujemy, jako znak zaufania Bogu i ludziom.
Pragniemy zapewnić Ojca Świętego, że na Jasnej Górze oraz we wszystkich kościołach i wspólnotach w naszym kraju, wspierać będziemy papieskie posługiwanie naszą modlitwą i czynem. Przekazujemy słowa synowskiego oddania, czci i szacunku dla kolejnego Następcy św. Piotra, jednocześnie życząc obfitości Bożych łask i darów na jak najdłuższy i najowocniejszy pontyfikat. Niech Bóg wspiera swą mocą Waszą Świątobliwość.
† Józef Michalik
Metropolita Przemyski
Przewodniczący KEP
† Wojciech Polak
Sekretarz Generalny KEP
† Stanisław Gądecki
Zastępca Przewodniczącego KEP
Warszawa, 13 marca 2013 r.
Rzecznik Episkopatu: Bóg pokazał nam kto kieruje Kościołem
Bóg pokazał nam kto kieruje Kościołem - powiedział w rozmowie z KAI rzecznik Konferencji Episkopatu Polski komentując wybór papieża Franciszka. Ks. Józef Kloch przyznał, że początkowo nie wiedział kim jest kard. Jorge Mario Bergoglio. Jak przypomniał, w 1978 roku także wielu pytało kim jest kard. Karol Wojtyła.
Początkowo "nie wiedziałem kto to jest" - przyznał ks. Kloch. Rzecznik Episkopatu dodał jednak, że zaraz po uczuciu zaskoczenia pomyślał, że to "robota Ducha Świętego", a wszelkiego typu bukmacherskie zakłady legły w gruzach.
"W ten sposób Bóg pokazał nam kto kieruje Kościołem, kto natchnął kardynałów, by wybrali kogoś, o kogo w pierwszym momencie pytaliśmy kto to jest? Tak samo jak wszyscy pytali kto to jest kard. Karol Wojtyła w 1978 roku" - zauważył rzecznik KEP.
Ks. Kloch podkreślił, że dzięki polskim misjonarzom, którzy pracowali w Argentynie osoba papieża Franciszka staje się nam bliższa. Jednym z owych misjonarzy jest ks. Kazimierz Pres, kapłan pochodzący z diecezji tarnowskiej, który przez 30 lat pracował w metropolii Buenos Aires i bardzo wiele słyszał o nowym papieżu, a nawet go spotykał. "Misjonarz wspomina, że to człowiek skromny, mądry, roztropny i święty. Umie dawać rady i ma ogromny szacunek do człowieka" - powiedział ks. Kloch.
Rzecznik Episkopatu zauważył, że nowy papież jest człowiekiem modlitwy i wie jak ewangelizować potężne metropolie. Kardynał Bergoglio zorganizował bowiem kilkanaście grup ewangelizacyjnych w Buenos Aires. W 10-12 osób ewangelizatorzy opowiadali o Chrystusie na ulicach, wchodzili do restauracji, klubów sportowych, nawet na posterunki policji. "W kilkanaście miesięcy w ten sposób ‘przeorali’ Buenos Aires, co odbiło się ogromnym echem w tej metropolii" - podkreślił ks. Kloch. Jak przypomniał Argentyna jest krajem, w którym 90 proc. ludzi mieszka w miastach, a samo Buenos Aires jest 4-milionową stolicą, wokół której mieszka kolejnych 8 mln osób. "Więc nowy papież doskonale wie jak ewangelizować w wielkich skupiskach ludzkich, w sposób zupełnie nowoczesny, ale też wie, że do człowieka współczesnego trzeba wyjść" - stwierdził rzecznik KEP.
Ks. Kloch dodał, że kard. Bergoglio pozostał we wspomnieniach misjonarzy jako ktoś, kto bardzo szanuje ludzi.
Skomentuj artykuł