Episkopat ponowi apel o politykę rodzinną

KAI / drr

Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony będzie 14 października pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Rodziny". Dziś biskupi zgromadzeni we Wrocławiu przyjęli list pasterski z tej okazji, który zawierać będzie m.in. apel o politykę rodzinną w Polsce wobec kryzysu demograficznego w dramatycznej skali, jaki nas czeka - poinformował KAI kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Dzień Papieski - informuje kard. Nycz - odbywać się będzie na terenie całej Polski, we wszystkich miejscowościach, które odpowiedzą na apel episkopatu, jak i w środowiskach polskiej emigracji za granicą. A na terenie kościelnym obchody Dnia Papieskiego odbędą się w każdej parafii, gdzie modlitwie i rozważaniu nauczania Jana Pawła II towarzyszyć będzie tradycyjna już zbiórka ofiar na stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jest ich obecnie 2,5 tys., w tym 700 studentów. Zdaniem kard. Nycza ofiary na fundusz stypendialny Fundacji utrzymują się na stałym, nawet lekko zwiększającym się poziomie. Ubiegły rok przyniósł o prawie milion złotych więcej niż poprzedni.

Kard. Nycz, pytany dlaczego tematem tegorocznego Dnia Papieskiego jest rodzina, odpowiedział, że tematem, który Janowi Pawłowi II bardzo leżał na sercu i do którego najczęściej wracał, była rodzina. - Poszukiwaliśmy tematu wielkiej rangi, który by zwieńczył dotychczasowe 10 tematów Dnia Papieskiego, jakie były dotąd realizowane - wyjaśnił kard. Nycz.

Kardynał poinformował, że episkopat na dzisiejszym zebraniu przyjął list pasterski, który będzie czytany we wszystkich parafiach w Polsce w październiku z okazji Dnia Papieskiego. List podejmuje trzy sprawy. Jest to potrzeba jasnej definicji małżeństwa jako trwałego związku kobiety i mężczyzny, co we współczesnym świecie bywa coraz częściej podważane, sprawa ochrony życia oraz potrzeba dzietności rodzin. - A w tej sferze sytuacja jest dramatyczna, gdyż Polska pod kątem dzietności znajduje się obecnie na 209 miejscu wśród 222 krajów świata - wyjaśnił metropolita warszawski. - W związku z tym list zawierać będzie bardzo poważny apel o politykę rodzinną w Polsce, o co zresztą upominał się już 21 lat temu Jan Paweł II w swej homilii w Kielcach, a który to apel wciąż pozostaje w sferze postulatów do realizacji - dodał.

Kardynał zapowiedział, że każda polska parafia przed Dniem Papieskim otrzyma specjalny zestaw katechez, które prezentować będą naukę Jana Pawła II o rodzinie. - Ubolewam nad tym, że te katechezy o ludzkiej seksualności, które Jan Paweł II w pewnym sensie przywiózł z Krakowa do Rzymu "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich" są mało znane. To prawda, że nie są one proste, ale mają fundamentalne znaczenie i koniecznie tym razem powinniśmy do nich powrócić - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Episkopat ponowi apel o politykę rodzinną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.