Episkopat USA o wolności religijnej i rodzinie

Episkopat USA o wolności religijnej i rodzinie
(fot. ian britton / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Wolność religijna, umocnienie małżeństwa i kryzys finansowy to główne tematy jesiennego posiedzenia episkopatu Stanów Zjednoczonych. Posiedzenie biskupów otworzył jego przewodniczący, abp Timothy M. Dolan. Spotkanie episkopatu odbywa się w Baltimore i potrwa do 16 listopada.

- Miłość Jezusa i Jego Kościoła musi być pasją naszego życia - tymi słowami abp Dolan rozpoczął i zakończył swoje wystąpienie. Arcybiskup Nowego Jorku wezwał w nim biskupów do ukazywania piękna Kościoła i odnawiania zaufania do niego w sercach wiernych, a także, by przekonywali świat, że grzeszność Kościoła nie może być powodem, by go odrzucać czy nie przyjmować prawd przez niego głoszonych.

Znaczna część obrad pierwszego dnia była poświęcona wysłuchaniu raportu Komisji ds. Obrony Wolności Religijnej. Przewodniczący tej komisji bp William E. Lori stwierdził, że biskupi zauważają powtarzający się w kulturze trend wypierania religii z życia publicznego, aby stawała się ona sprawą prywatną między wierzącym a jego "prywatnym" Bogiem. Zwrócił on również uwagę, że episkopatowi odebrano subwencje rządowe w wysokości jednego miliona dolarów. Były one przeznaczone na pokrycie pomocy ofiarom handlu żywym towarem. Doszło do tego po ogłoszeniu nowych przepisów wykonawczych wymagających, aby program pomocy oferował środki antykoncepcyjne i aborcję.

Konferencja stała się również okazją dla biskupów, by osobiście poznać nowego nuncjusza apostolskiego USA, abp. Carlo Marię Viganò. Watykański dyplomata powiedział biskupom amerykańskim, że Papież pokłada wielkie nadzieje w Stanach Zjednoczonych co do przyszłości i losów Kościoła powszechnego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Episkopat USA o wolności religijnej i rodzinie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.