Papież spotkał się z biskupami z USA

Papież spotkał się z biskupami z USA
(fot. EPA/CLAUDIO PERI)
KAI / CTV / pz

Do walki z plagą nadużyć wobec nieletnich, podjęcia nowej ewangelizacji, niestrudzonej obrony prawdy moralnej, autentycznej odnowy liturgii i wiernego przekazywania przez katolickie instytucje edukacyjne Magisterium Kościoła wezwał papież biskupów USA odbywających wizytę "ad limina Apostolorum".

Mówiąc o bolesnym problemie nadużyć wobec nieletnich Ojciec Święty zapewnił o swej bliskości względem ofiar i wyraził uznanie dla wysiłków Kościoła, by zapewnić zarówno bezpieczeństwo dzieciom w instytucjach kościelnych jak i jasne postępowanie w przypadku pojawienia się zarzutów. - Mam nadzieję, że nieustanny wysiłek Kościoła, by stawić czoło tej sprawie pomoże szerszej wspólnocie w rozpoznaniu jej przyczyn, prawdziwych rozmiarów i niszczycielskich konsekwencji nadużyć seksualnych oraz w skutecznej reakcji na tę plagę, która dotyka każdą warstwę społeczeństwa. Z tego samego powodu, tak jak Kościół słusznie jest zobowiązany pod tym względem do ścisłych standardów, tak też wszelkie inne instytucje, bez wyjątku, powinny być zobowiązane do tych samych standardów - stwierdził papież.

 

Ojciec Święty zachęcił amerykańskich biskupów do podjęcia wysiłków na rzecz nowej ewangelizacji, zapowiadając jednocześnie, że w najbliższych miesiącach, podczas wizyt kolejnych grup episkopatu USA szereg refleksji dotyczących tej kwestii. Mówiąc o sytuacji społeczno-politycznej w której chrześcijanie napotykają na coraz większe trudności w świadczeniu swej wiary papież zauważył, że można też dostrzec coraz większą troskę ludzi różnych światopoglądów o przyszłość społeczeństw demokratycznych. - Widzą oni niepokojące załamanie intelektualnych, kulturowych i moralnych fundamentów życia społecznego oraz rosnące poczucie nieładu i niepewności, zwłaszcza wśród młodzieży, w obliczu szerokich zmian społecznych. Pomimo prób uciszeniu głosu Kościoła w przestrzeni publicznej, wielu ludzi dobrej woli nadal spogląda na niego poszukując mądrości, wiedzy i zdrowych wskazań w obliczu tego dalekosiężnego kryzysu. Tak więc chwilę obecną można postrzegać pozytywnie, jako wezwanie do wypełniania wymiaru prorockiego waszej posługi biskupiej przez publiczne wskazania, pokorne a zarazem stanowcze występowanie w obronie prawdy moralnej i dając słowo nadziei, zdolne do otwarcia serc i umysłów na prawdę, która nas wyzwala - stwierdził Benedykt XVI.

W obliczu presji ze strony zlaicyzowanej kultury papież wskazał także na zadanie ewangelizacji od wewnątrz, bowiem katolicy sami potrzebują reewangelizacji, nawrócenia w świetle prawdy Chrystusa. Podkreślił znaczenie pogłębionej liturgii oraz wspólnoty wiary z całym Kościołem. Dotyczy to zwłaszcza katolickich wyższych uczelni, bowiem młodzież ma prawo, by usłyszeć jasne nauczanie Kościoła, do czerpania inspiracji z konsekwencji i piękna orędzia chrześcijańskiego - stwierdził Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież spotkał się z biskupami z USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.