Episkopat USA przygotowuje dokument nt. Komunii Świętej. Biden odpowiada: to prywatna sprawa

Episkopat USA przygotowuje dokument nt. Komunii Świętej. Biden odpowiada: to prywatna sprawa
fot. Mikhail Palinchak / Depositphotos
1 miesiąc temu
KAI / pk

Prezydent USA Joe Biden odpowiedział w piątek na pytanie jednego z dziennikarzy dotyczące stanowiska episkopatu USA, który postanowił przystąpić do opracowania dokumentu doktrynalnego na temat Eucharystii.

"To prywatna sprawa i nie sądzę, by do tego doszło" - powiedział Biden. 

Donosząc o tym agencja CNA przypomina, że dokument, który zostanie zapewne przedstawiony zgromadzeniu plenarnemu w listopadzie b.r. ma mieć charakter doktrynalny a nie dyscyplinarny, zaś za koniecznością jego opracowania opowiedziało się 75 proc. członków episkopatu USA. Jeden z jego podrozdziałów ma dotyczyć godnego przyjmowania Komunii św. W proponowanym szkicu dokumentu, Komisja Nauki Wiary Konferencji Biskupów Katolickich USA powołała się na szczególną potrzebę, aby katoliccy funkcjonariusze publiczni w swoich działaniach postępowali zgodnie z nauczaniem Kościoła.

Joe Biden, który jest drugim katolickim prezydentem USA, forsuje aborcję finansowaną przez podatników, natomiast jego administracja dąży do liberalizacji przepisów ograniczających aborcję i finansowania międzynarodowych grup proaborcyjnych.

Gaudium et spes, konstytucja Soboru Watykańskiego II z 1965 r. o Kościele w świecie współczesnym, mówi, że "życie należy chronić z największą troską od samego poczęcia, aborcja i dzieciobójstwo są haniebnymi przestępstwami" (n. 51).

Kongregacja Nauki Wiary wydała w 2002 r. notę doktrynalną o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym. Dokument ten podkreślał konieczność przestrzegania przez katolików nauczania Kościoła, zwłaszcza w tak poważnych kwestiach jak aborcja i eutanazja.

Kardynał Luis Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, zacytował tę notę w swoim liście do biskupów amerykańskich w maju b.r. dotyczącym kwestii Komunii św. dla katolickich urzędników publicznych, którzy popierają permisywne ustawodawstwo dotyczące poważnego zła.

W październiku 2019 roku, podczas kampanii prezydenckiej, Joe Bidenowi odmówiono Komunii w jednej z parafii w diecezji Charleston. Stwierdzono wówczas, że "katoliccy urzędnicy publiczni, którzy konsekwentnie popierają aborcję na życzenie, współpracują ze złem w sposób publiczny. Popierając ustawodawstwo proaborcyjne, uczestniczą w jawnym grzechu ciężkim, co wyklucza ich z dopuszczenia do Komunii Świętej tak długo, jak długo trwają przy stanowisku proaborcyjnym".

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
21,97 zł
31,37 zł

Książka w przedsprzedaży! Wysyłamy po 12 maja

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia...

Skomentuj artykuł

Episkopat USA przygotowuje dokument nt. Komunii Świętej. Biden odpowiada: to prywatna sprawa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.