Europa musi wrócić do chrześcijańskich korzeni

Europa musi wrócić do chrześcijańskich korzeni
Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela (fot. SantiMB/flickr.com)
KAI / psd

„Europa musi wrócić do chrześcijańskich korzeni i na nowo dostrzec wartości i bogactwo jakie niesie Chrystus i Ewangelia” – powiedział na Jasnej Górze kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum. W Sanktuarium drugi dzień trwają zamknięte rekolekcje dla odpowiedzialnych za kościelne dzieła charytatywne w Europie. W pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 300 osób z 26 krajów Starego Kontynentu. Jasna Góra na miejsce modlitwy została wskazana przez samego Benedykta XVI.

– Duchowe ćwiczenia, rekolekcje, są sprawą bardzo ważną dla wszystkich chrześcijan, a szczególnie dla osób, które są zaangażowane w dzieła Kościoła. Pomagają nam spotkać Boga w naszym życiu i z to życie zmienić. Nie chcielibyśmy, by działalność Caritas była zwyczajną działalnością humanitarną, ale by była ona inspirowana przez Boga, przez Ducha Świętego; by rzeczywiście wypływała ze zrozumienia Ewangelii i stanowiła formę ewangelizacji.

Benedykt XVI w swojej encyklice „Deus Caritas est” mówi bardzo wiele o potrzebie formacji serca. Dotyczy to w szczególny sposób osób związanych z działalnością Caritas, bowiem w wielu krajach Europy dominują ideologie laickie, kraje są zsekularyzowane, Bóg nie jest obecny w życiu ekonomicznym, gospodarczym, politycznym. Mogłaby pojawić się pokusa, by również i Caritas funkcjonował właśnie w ten sposób. Jest to nie do pomyślenia i stąd rekolekcje, które służą temu, by czynić Boga obecnym w naszym życiu i posłudze, tak, aby było to rzeczywiście dzieło ewangelizacyjne.

– Kościół posiada mandat od samego Chrystusa na czynienie dzieł miłosierdzia i to Bóg jest natchnieniem, źródłem i główną inspiracją do tego typu działalności. Kościół nie poprzestaje na zaspokajaniu potrzeb materialnych, na dzieleniu się chlebem. Dla Kościoła bardzo ważne są duchowe dary, bo dostrzega on całego człowieka i chce, aby człowiek odkrył w sobie to co najważniejsze, to co duchowe, że jest kochanym przez Boga.

Jak ta pomoc charytatywna wygląda w Europie?

– Europa jest kontynentem ogromnych potrzeb, dużo osób wymaga pomocy bo nie ma pracy, domu. Ważne jest, by odkryć związek między osobą biedną, ubogą a Bogiem. Wzorem dla nas jest św. Matka Teresa z Kalkuty, która mówiła, że zobaczyć biednego, to zobaczyć Boga, służyć biednemu, to służyć Bogu. Stąd Caritas widzi w posłudze ubogim służbę nie tylko człowiekowi, ale samemu Bogu. Niejako pomagamy Bogu poprzez świadczenie dzieł miłosierdzia. To, czego Europa dzisiaj bardzo potrzebuje, to odkrycia w ubogim obrazu Boga. Potrzebuje dostrzec bogactwo, które się kryje w każdym człowieku, niezależnie od tego, że jest to człowiek biedny. Jest on przecież obrazem Boga i tego również Europę chcemy nauczyć.

Jakie sfery wymagają dziś w Europie najpilniejszego działania jeśli chodzi o charytatywną posługę Kościoła?

– Najważniejsze jest to, by pomóc Europie odkryć jej chrześcijańskie korzenie. Zaniosła ona Ewangelię, cywilizację chrześcijańską do Azji, Afryki, ale sama, wydaje się, z czasem ją straciła. Dzisiaj trzeba pomóc Europie, by na nowo dostrzegła wartość i bogactwo jakie niesie chrześcijaństwo, Chrystus, Ewangelia. Trzeba, by Europa przekonała się, że bogactwo i dobrobyt materialny nie przynoszą człowiekowi szczęścia. Tylko Bóg jest prawdziwym szczęściem człowieka.

Czy dla Eminencji jest fakt odbywania tych rekolekcji na Jasnej Górze?

– Przybywając na Jasną Górę przede wszystkim chcemy odkrywać serce Maryi. W Niej znajdować inspirację i siłę dla naszych działań. Chcemy być tak jak Ona – doskonale oddana Bogu, związana i zjednoczona z Nim do końca. Chcemy się uczyć, byśmy byli do Niej podobni. Byśmy jak Ona zawsze mówili Bogu - tak.

Drugą rzeczą, która nas tutaj przywiodła, to doświadczenie polskiego Kościoła. Widzimy ogromny dynamizm Caritas Polska, która funkcjonuje we wspaniały sposób i chcemy się tu tego uczyć. Pod tym względem Polska ma wiele do przekazania oddziałom Caritas w innych krajach.

Bardzo ważne są dla nas także doświadczenia polskiego Kościoła, który dla zachowania swojej wiary i tożsamości bardzo wiele wycierpiał. To ogromne doświadczenie wiary, wewnętrzna siła, która również dzisiaj innym krajom i narodom jest potrzebna. Myślę, że jest to jakaś misja polskiego Kościoła dla Kościoła powszechnego, dla Kościoła w Europie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Europa musi wrócić do chrześcijańskich korzeni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.