Europa potrzebuje naszego świadectwa wiary

8 lat temu
KAI / drr

- Katowice mogą być dziś nazwane nie tylko miastem ogrodów, ale także miastem Eucharystii – stwierdził abp Zimoń, nawiązując do faktu, że we wszystkich czterdziestu katowickich parafiach miały miejsce procesje z Najświętszym Sakramentem.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że pod koniec pontyfikatu bł. Jana Pawła II i w czasie pontyfikatu Benedykta XVI tematyka eucharystyczna jest bardzo mocno obecna w życiu Kościoła powszechnego.

- Od naszej relacji do Eucharystii zależy życie wieczne - podkreślił kaznodzieja. Odnosząc się do niedawno ogłoszonych statystyk dotyczących przystępowania do Stołu Pańskiego, stwierdził, że stały wzrost może z jednej strony oznaczać rosnącą pobożność, ale może też być efektem zmniejszania się „dystansu do Komunii świętej”, a nawet pewnej niewiary.

Komentując szósty rozdział Ewangelii według św. Jana abp Zimoń wskazał, że najważniejsza jest wiara w Jezusa Chrystusa jako Mesjasza. - Bez wiary samo przyjmowanie Ciała i Krwi Chrystusa to świętokradztwo - przypomniał. Podkreślił silny związek sakramentów ze Słowem Bożym.

Metropolita katowicki powiedział, że potrzeba dziś nowej ewangelizacji. „Chrześcijaństwo ma do odegrania w Europie kluczową rolę. Europa potrzebuje naszego świadectwa wiary”. Dodał, że nauka społeczna Kościoła winna w nas obudzić odwagę do podejmowania istotnych reform społecznych. Jako pilną kwestię wskazał tu likwidację stref ludzi wykluczonych, takich jak w Świętochłowicach-Lipinach, gdzie kilka dni temu w pożarze zginęło pięć osób, w tym dziecko.

- Jakość naszego życia się polepsza. To godziwe. Ale o biednych i opuszczonych nie możemy zapomnieć. To wynika z tajemnicy Eucharystii - powiedział abp Zimoń.

Wezwał też do modlitwy w tych dniach w intencji stanowiących prawo w polskim parlamencie, aby głosowali zgodnie z prawem Bożym i stanęli w obronie życia bezbronnych istot ludzkich. Podkreślił, że to niezwykle ważna intencja. - Szacunek dla życia, każdego życia, też wynika z Eucharystii - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Europa potrzebuje naszego świadectwa wiary
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Europa potrzebuje naszego świadectwa wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.