"Europa zamknęła się na chrześcijaństwo"
- Jest tolerancja dla świeckości, nie ma tolerancji dla wartości chrześcijańskich. Europa zamknęła się na chrześcijaństwo - mówił dzisiaj bp Kazimierz Ryczan do blisko stu samorządowców z województwa świętokrzyskiego i śląskiego, którzy spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym. Diecezjalne spotkanie noworoczne samorządowców zorganizowało duszpasterstwo rolników.
Głównym punktem spotkania był referat biskupa kieleckiego podsumowujący członkostwo Polski w Unii Europejskiej w aspekcie duszpasterskim i religijnym, przypomniał także nauczanie Jana Pawła II odnośnie do obecności Polski w UE.
Biskup zauważył, że w okresie przedreferendalnym księża polscy obawiali się, że integracja wpłynie niekorzystnie na sytuację rodzin, będzie też miała konsekwencje w dziedzinie prawa, głównie godząc w nauczanie Kościoła - w zakresie np. aborcji, eutanazji i związków homoseksualnych. Te obawy, zdaniem hierarchy, były w pełni uzasadnione.
Bp Ryczan przypomniał także prace biskupów polskich nad integracją, np. wizytę w Brukseli, gdzie episkopat Polski goszczony był jako pierwszy spośród krajów aspirujących. Biskupi byli doskonale rozmów przygotowani, a prasa belgijska nazwała wizytę "armadą biskupów polskich, która najechała siedzibę UE".
Biskup kielecki zauważył także, że Jan Paweł II zawsze opowiadał się za integracją, podzielając zarazem uzasadnione obawy i niepokoje biskupów i kapłanów, ale też podkreślając, że Polska zawsze stanowiła ważną część Europy i że "Europa potrzebuje Polski". Wsłuchując się w słowa Ojca Świętego episkopat Polski określił w jednym z dokumentów integrację jako "dziejową szansę dla Polski", zarazem przypomniał także o obowiązku instytucji państwowych zagwarantowania praw wszystkim obywatelom.
"Mamy za sobą osiem lat doświadczeń, mamy pozytywy i dużo negatywów w dziedzinie aksjologii - wartości. Tam nic się nie posunęło do przodu (…), w sprawach sądowniczych tracimy własną suwerenność" - mówił samorządowcom bp Ryczan.
Potępił m.in. stosunek Ministerstwa Edukacji Narodowej do religii i scedowanie kwestii katechezy na barki samorządów. Mówił także o przypadkach usuwania krzyży z uniwersytetów i szkół, co nie dotyczy diecezji kieleckiej.
Życzył samorządowcom, aby pamiętali o miejscu nauczania Kościoła i o znaczeniu wartości w życiu społecznym.
Życzenia do samorządowców skierowali m.in. senator Beata Gosiewska oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, który jako pozytyw Unii wskazał brak wojny na kontynencie europejskim, z wyłączeniem Bałkanów, oraz realizację wielu gospodarczych inicjatyw. Z kolei prezydent Kielc Wojciech Lubawski zaapelował o "integrację samorządowców w walce o swoje miejsce w Unii Europejskiej".
Samorządowcy z województwa śląskiego, które po części znajduje się w diecezji kieleckiej, przekazali bp. Ryczanowi oryginalny prezent - duży i ozdobny "kielecki scyzoryk".
Wszyscy uczestnicy spotkania łamali się opłatkiem, a grupa studentów z seminarium wystąpiła z krótkim spektaklem kolędniczym.
W spotkaniu uczestniczyli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i radni m.in. z Kielc, Chęcin, Chmielnika, Sędziszowa i Szydłowa oraz członkowie zarządu województwa, kuratorium oświaty w Kielcach, starostwa powiatowego, a także parlamentarzyści.
Organizatorem spotkania samorządu z biskupem kieleckim był ks. Tadeusz Szlachta, diecezjalny duszpasterz rolników.
Skomentuj artykuł