"Europa zamknęła się na chrześcijaństwo"

KAI / drr

- Jest tolerancja dla świeckości, nie ma tolerancji dla wartości chrześcijańskich. Europa zamknęła się na chrześcijaństwo - mówił dzisiaj bp Kazimierz Ryczan do blisko stu samorządowców z województwa świętokrzyskiego i śląskiego, którzy spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym. Diecezjalne spotkanie noworoczne samorządowców zorganizowało duszpasterstwo rolników.

Głównym punktem spotkania był referat biskupa kieleckiego podsumowujący członkostwo Polski w Unii Europejskiej w aspekcie duszpasterskim i religijnym, przypomniał także nauczanie Jana Pawła II odnośnie do obecności Polski w UE.

DEON.PL POLECA




Biskup zauważył, że w okresie przedreferendalnym księża polscy obawiali się, że integracja wpłynie niekorzystnie na sytuację rodzin, będzie też miała konsekwencje w dziedzinie prawa, głównie godząc w nauczanie Kościoła - w zakresie np. aborcji, eutanazji i związków homoseksualnych. Te obawy, zdaniem hierarchy, były w pełni uzasadnione.

Bp Ryczan przypomniał także prace biskupów polskich nad integracją, np. wizytę w Brukseli, gdzie episkopat Polski goszczony był jako pierwszy spośród krajów aspirujących. Biskupi byli doskonale rozmów przygotowani, a prasa belgijska nazwała wizytę "armadą biskupów polskich, która najechała siedzibę UE".

Biskup kielecki zauważył także, że Jan Paweł II zawsze opowiadał się za integracją, podzielając zarazem uzasadnione obawy i niepokoje biskupów i kapłanów, ale też podkreślając, że Polska zawsze stanowiła ważną część Europy i że "Europa potrzebuje Polski". Wsłuchując się w słowa Ojca Świętego episkopat Polski określił w jednym z dokumentów integrację jako "dziejową szansę dla Polski", zarazem przypomniał także o obowiązku instytucji państwowych zagwarantowania praw wszystkim obywatelom.

"Mamy za sobą osiem lat doświadczeń, mamy pozytywy i dużo negatywów w dziedzinie aksjologii - wartości. Tam nic się nie posunęło do przodu (…), w sprawach sądowniczych tracimy własną suwerenność" - mówił samorządowcom bp Ryczan.

Potępił m.in. stosunek Ministerstwa Edukacji Narodowej do religii i scedowanie kwestii katechezy na barki samorządów. Mówił także o przypadkach usuwania krzyży z uniwersytetów i szkół, co nie dotyczy diecezji kieleckiej.

Życzył samorządowcom, aby pamiętali o miejscu nauczania Kościoła i o znaczeniu wartości w życiu społecznym.

Życzenia do samorządowców skierowali m.in. senator Beata Gosiewska oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, który jako pozytyw Unii wskazał brak wojny na kontynencie europejskim, z wyłączeniem Bałkanów, oraz realizację wielu gospodarczych inicjatyw. Z kolei prezydent Kielc Wojciech Lubawski zaapelował o "integrację samorządowców w walce o swoje miejsce w Unii Europejskiej".

Samorządowcy z województwa śląskiego, które po części znajduje się w diecezji kieleckiej, przekazali bp. Ryczanowi oryginalny prezent - duży i ozdobny "kielecki scyzoryk".

Wszyscy uczestnicy spotkania łamali się opłatkiem, a grupa studentów z seminarium wystąpiła z krótkim spektaklem kolędniczym.

W spotkaniu uczestniczyli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i radni m.in. z Kielc, Chęcin, Chmielnika, Sędziszowa i Szydłowa oraz członkowie zarządu województwa, kuratorium oświaty w Kielcach, starostwa powiatowego, a także parlamentarzyści.

Organizatorem spotkania samorządu z biskupem kieleckim był ks. Tadeusz Szlachta, diecezjalny duszpasterz rolników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Europa zamknęła się na chrześcijaństwo"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.