Europejska Pielgrzymka Polaków do Lourdes

Europejska Pielgrzymka Polaków do Lourdes
Europejska Pielgrzymka Polaków do Lourdes (fot. KAI/ Artur Karbowy)
KAI / ad

W dniach 12-16 maja odbędzie się 135. Europejska Pielgrzymka Polaków do Lourdes. W tym samym czasie i w tym samym miejscu odbędzie się II Europejskie Spotkanie Młodzieży Polskiej. W obu tych wydarzeniach weźmie udział nowy delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Polaków za Granicą bp Wojciech Polak.

Pierwszym punktem tej pierwszej pielgrzymki, której hasłem są słowa „Znak Krzyża – syntezą naszej wiary”, będą w czwartek 13 maja modlitwy poranne i śniadanie, począwszy od godz. 7.30. O 9.30 rozpocznie się międzynarodowa Msza św. w głównej świątyni największego francuskiego sanktuarium maryjnego – bazylice św. Piusa X, po czym o 12.30 pątnicy zasiądą do obiadu. O 14.00 chętni będą mogli zanurzyć się w basenach lub przemierzyć Drogę św. Bernadety i uzyskać odpust zupełny. O godz. 17.00 rozpocznie się procesja eucharystyczna, na 19.00 zaplanowano kolację, a o 21.00 rozpocznie się Procesja Maryjna, która zakończy ten dzień.

Piątek 14 maja rozpocznie się modlitwą i śniadaniem, po czym o 9.30 rozpocznie się Msza św. w kościele św. Józefa, a o 11.15 – Droga Krzyżowa, połączona z postawieniem krzyża przy Kalwarii Bretońskiej. Po obiedzie o 12.30 o godz. 14.30 rozpocznie się konferencja bp. Polaka nt. znaku Krzyża jako syntezy naszej wiary. Na 17.00 przewidziano procesję eucharystyczną, na 19.00 – kolację a o 21.00 – jak codziennie – rozpocznie się Procesja Maryjna.

Sobota – początek modlitwy porannej o 6.30, następnie o 7.30 – Msza św. w Grocie Objawień i o 9.00 – wizyta w Bartres; o 12.30 – obiad i o 14.30 rozpocznie się adoracja eucharystyczna połączona z nabożeństwem pokutnym w Bazylice Niepokalanego Poczęcia (Bazylice Górnej). Kolejne punkty programu – jak w dni poprzednie: o 17.00 – początek Procesji Eucharystycznej, o 19.00 – kolacja i o 21.00 – Procesja Maryjna.

DEON.PL POLECA

Niedziela 16 maja, ostatni dzień pielgrzymki, rozpocznie się modlitwą i śniadaniem o 7.30, o 9.30 – początek Mszy międzynarodowej, o 12.00 – obiad, po czym pątnicy rozjadą się do swych domów.

Program pielgrzymki młodzieżowej obejmuje podobne punkty, z tym, że rozpocznie się ona formalnie już w środę 12 maja Mszą św. o godz. 21.00 w domu Polskiej Misji Katolickiej (PMK) we Francji – Bellevue. Młodzi pojadą także na cały dzień w Pireneje nad granicę francusko-hiszpańską (w sobotę 15 maja), gdzie odbędzie się spotkanie przy ognisku. Przewidziano też kilka wykładów, m.in. wicerektora PMK ks. Krystiana Gawrona nt. „Przestrzenie Bożej Miłości” i ks. Łukasza Skawińskiego „Ukaż mi, Panie, drogę mojego życia”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Europejska Pielgrzymka Polaków do Lourdes
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.