Zakończyła się Europejska Pielgrzymka Młodych

Zakończyła się Europejska Pielgrzymka Młodych
(fot. pej2010.org)
Radio Watykańskie

W Santiago de Compostela zakończyła się Europejska Pielgrzymka Młodych. Odbywała się ona pod hasłem: „Przyjaciele Jezusa, jak Apostoł Jakub”. Miejscowe władze nie ukrywają zadowolenia z przebiegu spotkania, które – jak mówią – było udaną próbą generalną przed przyjazdem Benedykta XVI do grobu Apostoła Jakuba w listopadzie br.

Uroczystej Mszy św. kończącej pielgrzymkę, sprawowanej 8 sierpnia przez ponad 20 biskupów z Hiszpanii, Włoch i Portugalii, przewodniczył kard. Stanisław Ryłko. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, zachęcił młodych do odważnego bycia świadkami Jezusa, „przyjaciółmi Pana jak apostoł Jakub”. Zaprosił też wszystkich do Madrytu na Światowy Dzień Młodzieży w sierpniu 2011 r.

W europejskim spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi. Część pielgrzymów przybyła na do Santiago de Compostela pieszo pokonując Drogę św. Jakuba. Pomimo upałów ponad 12 tys. młodzieży z całej Hiszpanii szło jednym z sześciu szlaków prowadzących do sanktuarium. Młodzież z Andaluzji podążała szlakiem portugalskim, ponad 2,2 tys. osób z Madrytu – szlakiem północnym, a pozostali wybrali szlak francuski, angielski, pierwotny bądź srebrny. Wszyscy pielgrzymi spotkali się 5 sierpnia w Santiago de Compostela, gdzie powitał ich uroczyście na placu Obradoiro miejscowy arcybiskup Julián Barrio.

Młodzież uczestniczyła w 17 przedstawieniach teatralnych, 15 warsztatach, 14 wspólnych modlitwach i Mszach św., 9 konferencjach, 7 wystawach, 6 koncertach, a przede wszystkim wysłuchała 30 katechez, głoszonych przez 3 kardynałów, 10 arcybiskupów i 16 biskupów z Hiszpanii i Portugalii. Cały program dzielił się na sześć głównych bloków: „duchowość i duszpasterstwo”, „historia, sztuka i tradycja”, „nauka społeczna Kościoła”, „media w służbie ewangelizacji”, „dzisiejsza młodzież i powołanie do miłości” oraz „muzyka i ewangelizacja”.

Co wieczór katedra w Santiago de Compostela, w której znajduje się grób św. Jakuba, była czynna do północy, aby umożliwić młodzieży możliwość skorzystania z odpustów, związanych z trwającym właśnie Kompostelańskim Rokiem Świętym. W innych kościołach miasta można było uczestniczyć w nocnych adoracjach Najświętszego Sakramentu.

W sobotę 7 sierpnia wieczorem na stadionie San Lazaro odbyło się ponad dwugodzinne czuwanie modlitewne przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży oraz towarzyszącej mu ikonie Matki Bożej. Młodzież dzieliła się swoją wiarą i życiem. Śpiewom i tańcom nie było końca do rana.

Uczestnicy nie tracili z horyzontu Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się za rok w Madrycie. - Sí, sí, sí, nos vamos a Madrid (Tak, tak, tak, jedziemy do Madrytu) – skandowano głośno już pierwszego dnia na placu Obradoiro.

Abp Barrio jest zadowolony z przebiegu spotkania. „Podobnie jak Europa rodziła się pielgrzymując do grobu Apostoła Jakuba, tak dzisiaj rodzi się nowe pokolenie katolików, które pielgrzymuje ku większej przyjaźni z Panem, prawdziwą Drogą, Prawdą i Życiem – powiedział hierarcha.

– Santiago de Compostela jest duchowym sercem Europy, a pielgrzymi szlak jej główną aortą – powiedział Alberto Nuñez Feijóo, prezydent regionu Galicji w czasie spotkania z kard. Ryłką. Dodał, że obecność tysięcy młodych ludzi, którzy wypełnili miasto radością i entuzjazmem, jest dowodem na to, że „ta dusza kompostelańska posiada nowe energie”. – Lud galicyjski czuje uzasadnioną dumę z faktu, że jest strażnikiem tego niematerialnego skarbu, który ubogaca Hiszpanię, Europę i świat. Wartości szlaku Jakubowego są odpowiedzią na wyzwania, jakie stoją przed społeczeństwem. Potrzebne są nie tylko kryteria polityczne i ekonomiczne, ale przede wszystkim moralne i etyczne” – podkreślił Nuñez.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakończyła się Europejska Pielgrzymka Młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.