Europejski Trybunał Praw Człowieka uznaje, że biskup został słusznie skazany

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznaje, że biskup został słusznie skazany
bp Richard Williamson w 1991 roku (fot. Jim, the Photographer / flickr.com CC BY 2.0)
"Daily Mail" / kk

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Niemcy słusznie skazały bpa Richarda Williamsona za negacjonizm Holocaustu.

Bp Williamson w 2009 roku twierdził, że w obozach koncentracyjnych nie było komór gazowych i został skazany na grzywnę w wysokości 12 tysięcy euro. Karę z czasem obniżono do niecałych 2000 euro. Najnowsza decyzja Trybunału została ogłoszona pod koniec stycznia.

Rewizjonizm czy negacjonizm, znany także jako "kłamstwo oświęcimskie"  jest manipulacją, która podlega karze również w Polsce.

Bractwo św. Piusa X ma nowego przełożonego generalnego >>

Prawnicy biskupa twierdzili, że został niesłusznie skazany ponieważ wypowiedź pojawiła się w wywiadzie telewizyjnym w Szwecji, gdzie negacjonizm nie jest karany. Mimo tego nagrania dokonano w Niemczech, a biskup zdawał sobie sprawę, że takie wypowiedzi są w tym kraju nielegalne.

Williamson przez lata był członkiem Bractwa Świętego Piusa X, czyli lefebrystów, ale został z niego wykluczony w 2012 roku za nieposłuszeństwo względem przełożonych. Duchowny jest jednym z czterech biskupów, którzy zostali w 1988 roku konsekrowani przez abpa Lefebra, przez co naciągnęli na siebie ekskomunikę latae sententiae.

"Il Foglio": lefebryści odstępują od porozumienia z Rzymem >>

Papież Benedykt XVI wprawdzie ściągnął z bractwa ekskomunikę w 2009 roku, lecz Williamson ponownie zaciągnął ją na siebie sześć lat później wyświęcając bez zgody Stolicy Apostolskiej księdza Jeana Michela Faure'a na biskupa.

Williamson od lat znany jest z radykalizmu i antysemickich poglądów, zaś negacjonizm głosi już od końcówki lat 80.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
27,93 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznaje, że biskup został słusznie skazany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.