"Evangelii gaudium"- droga dla duszpasterstwa

"Evangelii gaudium"- droga dla duszpasterstwa
(fot. riccardorossi/Wikipedia Commons/CC BY-SA 3.0)
KAI / psd

Adhortacja apostolska "Evangelii gaudium" została napisana przez papieża Franciszka w świetle radości, aby ponownie odkryć źródło ewangelizacji we współczesnym świecie - tak treść najnowszego dokumentu papieskiego streścił podczas prezentacji w Watykanie abp Rino Fisichella. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji zaznaczył, że papież za pośrednictwem adhortacji wskazuje Kościołowi "drogi, jakimi powinno podążać duszpasterstwo w najbliższej przyszłości".

Jest ona zaproszeniem do ponownego odnalezienia "pozytywnej i proroczej wizji rzeczywistości", jednak "bez ukrywania trudności". - Franciszek zachęca nas i zobowiązuje do patrzenia przed siebie, poza czas kryzysu, na nowo czyniąc z krzyża i zmartwychwstania Chrystusa sztandar zwycięstwa - wskazał abp Fisichella.

Wielokrotnie papież odwołuje się do Propozycji, będących wynikiem obrad Zgromadzenia Synodu Biskupów nt. nowej ewnagelizacji z 2012 r., ukazując jak bardzo wkład jego uczestników był istotny dla napisania posynodalnej adhortacji, która jednak - jak zauważył włoski hierarcha - "idzie dalej niż doświadczenie synodalne". Papież zawarł w niej bowiem "nie tylko swe doświadczenie duszpasterskie", ale także zaproszenie do przyjęcia przeżywanego przez Kościół czasu łaski, aby "z wiarą, przekonaniem i entuzjazmem" wchodzić w nowy etap ewangelizacji.

DEON.PL POLECA

Abp Fisichella zauważył, że podejmując nauczanie Pawła VI z adhortacji "Evangelii nuntiandi", Franciszek "na nowo stawia w centrum osobę Jezusa Chrystusa, pierwszego ewangelizatora, który wzywa każdego z nas do uczestnictwa w dziele zbawienia". Papież podkreśla, że działalność misyjna jest wzorem wszelkich działań Kościoła. Dlatego skorzystać z obecnego, sprzyjającego czasu, by rozpoznać i przeżywać nowy etap ewangelizacji, skupiony wokół dwóch tematów, będących także "zrębem adhortacji".

- Z jednej strony papież Franciszek zwraca się do Kościołów partykularnych, stojących wobec wyzwań i szans właściwych różnym kontekstom kulturowym, aby były w stanie sprecyzować dzieło nowej ewangelizacji w ich krajach. Z drugiej strony papież wskazuje wspólny mianownik, aby cały Kościół i każdy ewangelizator mogli przyjąć wspólną metodę - znak, że ewangelizacja jest drogą którą idzie się wspólnie, a nie osobno - zaznaczył przewodniczący Papieskiej Rady.

Jego zdaniem papieską wizję nowej ewangelizacji wyraża pięć rozdziałów adhortacji: reforma Kościoła na drodze misji; pokusy osób zaangażowanych w duszpasterstwo; Kościół rozumiany jako całość ludu Bożego, który ewangelizuje oraz homilia i jej przygotowanie; integracja społeczna ubogich oraz pokój i dialog społeczny; duchowe motywacje zaangażowania misyjnego. - Łącznikiem między tymi tematami jest miłosierna miłość Boga, który wychodzi na spotkanie każdego, aby ukazać istotę objawienia: życie każdego znajduje swój sens w spotkaniu z Jezusem Chrystusem w radości dzielenia tego doświadczenia miłości z innymi - powiedział abp Fisichella.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Evangelii gaudium"- droga dla duszpasterstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.