"Ewangelizację musi poprzedzić nawrócenie"

7 lat temu
KAI / psd

"Zanim zaczniemy głosić Dobrą Nowinę innym - ewangelizować - musimy podjąć trud nawrócenia" - mówił bp Piotr Libera podczas Diecezjalnego Dnia Odnowy w Duchu Świętym, w płockim kościele św. Stanisława Kostki. Uczestniczyło w nim około 600 osób z terenu diecezji płockiej.

W homilii bp Libera podkreślał, że bez osobistego nawrócenia, bez "autoewangelizacji", nie można głosić Ewangelii innym. Nawrócenie - metanoia - powinna dotyczyć myśli, słów i uczynków, a będzie ona możliwa tylko z Bożą pomocą.

"Oświecaj, o Panie, mój umysł i moje serce, abym zdawał sobie sprawę, jak często słucham bardziej ludzi niż Ciebie, jak często poddaję się sposobowi myślenia tego świata, jak wielu pokusom ulegam, jak często fascynują mnie głosy różnych syren. Jakże często zauważam też, i to zupełnie przypadkiem, że tak naprawdę myślę i oceniam według świata, a nie według Ciebie. Odkrywam wówczas, że kłaniam się łatwym, czytelnym, wszechobecnym i zwodniczym idolom", mówił na płockiej "Stanisławówce" bp Libera.

Hierarcha podkreślał, że ewangelizacja nakłada obowiązek głoszenia światu słowa Bożego Tymczasem współcześnie coraz częściej człowiek ma do czynienia ze swoistą przemocą: "Świat, korzystając ze środków masowego przekazu, chciałby ośmieszyć sposób myślenia i oceniania właściwy chrześcijanom i sprowadzić go do wyłącznie laickiego podejścia do rzeczywistości. W ten sposób tożsamość chrześcijańska doświadcza coraz bardziej otwartej agresji" - twierdził.

Prosił, aby nie dać się zwieść złudzeniu, że jest to atak łagodny, wręcz przeciwnie - tym bardziej kryje się za nim podstęp. Poza tym taka forma agresji "jest swoistym sposobem urabiania świadomości, by za rzecz normalną i powszechną uważać coś, co bardzo często jest postępowaniem ohydnym i odrażającym".

Ordynariusz diecezji zwracał się do wiernych z apelem, aby nie bali się rozpocząć "wojny kulturowej", która pozwoli zdemaskować "niebezpieczeństwo pogańskich zamierzeń". Podkreślał, że wiąże się z tym "walka duchowa", która ostatecznie pozwoli "mocno przylgnąć i zjednoczyć się z Chrystusem".

"Nie można przemilczać doświadczenia zbawienia, doświadczenia bycia kochanym i ogarnianym Bożą miłością. Nie można tak żyć, jakby ta miłość nie istniała i nie działała w historii. Trzeba odważnie i otwarcie dawać świadectwo, `iść na cały świat i głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu`", zachęcał bp Libera.

W Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na płockiej "Stanisławówce" wzięło udział około 600 osób, w tym wielu duchownych. W programie znalazły się m.in. dwie konferencje. Wygłosili je ks. Rafał Pabich i ks. Grzegorz Przybyłek. Dotyczyły one potrzeby nowej ewangelizacji oraz podstawowego warunku, jaki muszą spełniać ewangelizatorzy: być ludźmi nawróconymi.

Poza tym uczestnicy modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego. wysłuchali świadectw i koncertu ewangelizacyjnego w wykonaniu Waldka Bieniaka z przyjaciółmi.

"Odnowa w Duchu Świętym ożywa, prowadzi wiele dzieł, w tym rekolekcje przygotowujące do ewangelizacji - mówił po spotkaniu ks. Sławomir Wądołek, koordynator diecezjalny Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w diecezji płockiej. - Członkowie Odnowy działają w różnych wymiarach życia Kościoła, poza tym ze środowisko odnowowych wywodzi się wiele osób, które potem zajmują się szeroko rozumianą ewangelizacją", dodawał ks. koordynator.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Ewangelizację musi poprzedzić nawrócenie"
Komentarze (2)
DG
dusze giną :(
22 kwietnia 2012, 10:06
Dusze giną mimo mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia mojego, zginą na wieki. Sekretarko mojego miłosierdzia pisz, mów duszom o tym wielkim miłosierdziu moim, bo bliski jest dzień straszliwy, dzień mojej sprawiedliwości. (Dz. 965)
PS
pomocą są słowa Jezusa
22 kwietnia 2012, 08:13
Powinno się pomóc niesakramentalnym - głosić im słowa Jezusa:  “Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ten ma życie wieczne" (J 6:54)

Skomentuj artykuł

"Ewangelizację musi poprzedzić nawrócenie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.