Fatima: obchody 103. rocznicy objawień Matki Bożej

Fatima: obchody 103. rocznicy objawień Matki Bożej
(fot. Andreas Trepte / CC BY-SA 2.5)
KAI / kk

W sanktuarium w Fatimie zakończyły się dziś po południu obchody wspomnienia 103. rocznicy objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej bp José Ornelas zwrócił uwagę na rolę Maryi i innych kobiet towarzyszących Jezusowi w życiu. Powołując się na opinie papieża Franciszka stwierdził, że oczekiwana jest zmiana punktu widzenia Kościoła na rolę kobiet w podejmowaniu decyzji w Kościele. Wskazał też na ważną rolę świeckich w Kościele. - Nikt z nas nie został ochrzczony księdzem czy biskupem – dodał hierarcha.

DEON.PL POLECA

We dzisiejszej homilii, podobnie jak i w czasie Mszy św. sprawowanej w poniedziałek wieczorem, bp Ornelas wskazał na nadmiar "populistycznych i manipulanckich" postaw wśród wielu polityków w dobie epidemii. Wezwał też katolików, aby podejmowali działania służące łagodzeniu kryzysu materialnego i ubóstwa nasilającego się wskutek COVID-19.

Z powodu restrykcji epidemicznych w obchodach wzięło udział najmniej pielgrzymów w historii tych obchodów – zaledwie 4500. W przemówieniu do pielgrzymów na zakończenie uroczystości ordynariusz diecezji Leiria-Fatima kard. Antonio Marto wyjaśnił, że niska liczba wiernych jest efektem trwającej epidemii koronawirusa, a władze kościelne były zmuszone do wprowadzenia limitu liczby pielgrzymów z obawy o możliwość masowych zakażeń pomiędzy pielgrzymami.

Kardynał przypomniał, że po całkowitym zamknięciu fatimskiego sanktuarium z powodu COVID-19 pomiędzy marcem a majem, w kolejnych miesiącach nie pojawiła się tam duża liczba pielgrzymów. Wyjątek stanowiły uroczystości zorganizowane 12 i 13 września, kiedy do Fatimy dotarło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W obawie przed ryzykiem masowych zakażeń rektorat tego miejsca pielgrzymkowe podjął w trakcie uroczystości decyzję o zamknięciu wejść na teren sanktuarium.

Na zakończenie wtorkowych obchodów 103. rocznicy ostatniego objawienia maryjnego w Fatimie portugalskie media przypominają, że rok 2020 stoi w sanktuarium nie tylko pod znakiem restrykcji z powodu epidemii koronawirusa, ale również dwóch jubileuszy: setnej rocznicy śmierci św. Hiacynty Marto, jednej z trzech uczestniczek objawień, a także setnej rocznicy wykonania figurki Matki Bożej Fatimskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Fatima: obchody 103. rocznicy objawień Matki Bożej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.