Filipiny: apel porwanego przez dżihadystów księdza [WIDEO]

Filipiny: apel porwanego przez dżihadystów księdza [WIDEO]
(fot. youtube.com)
news.abs-cbn.com / KAI / kw

Konferencja Episkopatu Filipin potwierdziła we wtorek, że osoba występująca w filmie krążącym online to kapłan, który w zeszłym tygodniu był traktowany jako zakładnik dżihadystycznej grupy Maute.

Na filmie zamieszczonym online ks. Teresito "Chito" Suganob wzywa rząd i prezydenta Duterte do wstrzymania ofensywy wojskowej w mieście Marawi.

23 maja około stu dżihadystów z terrorystycznego ugrupowania "Maute" napadło na wiernych zgromadzonych w katedrze w Marawi, uprowadziło wikariusza biskupiego ks. Teresito Suganoba i 15 innych osób, w tym także siostry zakonne, po czym agresorzy podpalili świątynię i dom biskupi. Na wideo ks. Suganob mówi, że terroryści porwali ponad 200 osób. "Nasi porywacze są gotowi zginąć za swoją wiarę" - mówi. - "Mają prawo, by żyć tutaj (...) nie atakuj ich. Panie Prezydencie, proszę wziąć pod uwagę, że w czasie ataków mogą zginąć niewinni, nasi bliscy" - dodał ks. Suganob.

>> Filipiny: protest katolików przeciw karze śmierci

DEON.PL POLECA

Zdaniem biskupa Edwina de la Peña napastnikom nie chodzi o pieniądze, chcą natomiast użyć zakładników jako "żywych tarczy", gdyby wojska rządowe zechciały ich zaatakować. Jednocześnie biskup potwierdził, że w czasie wstępnej fazy napaści zginęło 9 wiernych, których islamiści najpierw zatrzymali, gdy ludzie próbowali uciekać, a następnie zabili ich przed wejściem do świątyni.

"Są to ekstremiści, stosujący przemoc, nie wiemy, co siedzi w ich głowach" - bp Edwin de la Peña, przełożony prefektury terytorialnej Marawi - "Jesteśmy w ręku Boga" - dodał.

Przywódcy katoliccy wcześniej starali się o pomoc muzułmańskich przywódców religijnych w uwolnieniu ks. Suganoba.

>> Prezydent Filipin obraził papieża. Teraz chce przeprosić

"Modlę się o bezpieczeństwo wszystkich zakładników, apeluję do sumień porywaczy, aby nie zabijali niewinnych, jak naucza islam. Apeluję do religijnych przywódców islamu, aby wpłynęli na porywaczy, aby uwolnili zakładników bez szkody" - mówił w wywiadzie ordynariusz Cotabato, abp Orlando Quevedo.

Solidarność z mieszkańcami Marawi i całej prefektury terytorialnej wyraził też metropolita Manili kard. Luis Antonio Tagle. "Brak mi słów, aby wypowiedzieć ból i gorycz, jakie przeżywamy. Dlaczego wyrządza się tak wiele zła niewinnym?" - pytał kardynał.

Cały kraj łączy się z ofiarami tej tragedii a w internecie uruchomiono akcję #PrayforMarawi (Módl się za Marawi).

Na całej wyspie Mindanao obowiązuje obecnie stan wyjątkowy, ogłoszony przez prezydenta Rodrigo Duterte bezpośrednio po ataku na miasto. Szef państwa przyznał też szczególne uprawnienia siłom zbrojnym kraju w celu utrzymania tam porządku politycznego i społecznego.

Film na którym wystąpił ksiądz Suganob:

>> Biskupi Filipin o rządach terroru wśród ubogich

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Filipiny: apel porwanego przez dżihadystów księdza [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.