Filipiny: Islamiści uprowadzili z kościoła wiernych, biskup apeluje o uwolnienie

Filipiny: Islamiści uprowadzili z kościoła wiernych, biskup apeluje o uwolnienie
(fot. youtube.com / PAP/EPA/ROLEX DELA PENA)
PAP / sz

Uzbrojeni islamiści porwali kilkanaście osób z katolickiej katedry w Marawi na południu Filipin podczas walk z siłami rządowymi - poinformowały w środę władze. Świątynia została spalona, miejsce pobytu porwanych nie jest znane.

Porywacze powiązani z ugrupowaniem Abu Sajaf wtargnęli we wtorek do katedry podczas modlitwy i pojmali księdza oraz kilkunastu wiernych. Rebelianci grożą zabiciem zakładników, jeżeli filipiński rząd nie wycofa sił walczących z islamistami.

Filipiny: Islamiści uprowadzili z kościoła wiernych, biskup apeluje o uwolnienie - zdjęcie w treści artykułu

(fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA)

DEON.PL POLECA

Arcybiskup Socrates Villegas wezwał rebeliantów do uwolnienia zakładników. Poprosił o modlitwę w intencji uprowadzonych i wezwał rząd, aby traktował bezpieczeństwo zakładników priorytetowo. Zdaniem filipińskich władz kościelnych nikt w katedrze nie uczestniczył we wtorek w walkach między siłami rządowymi i rebeliantami; nikt też w świątyni nie był uzbrojony.

Podczas wtorkowych walk między siłami rządowymi a stronnikami Abu Sajaf na ulicach Marawi zginęło co najmniej trzech, a rannych zostało 12 żołnierzy i policjantów. Powołując się na filipińskie wojsko, agencja AP informuje również o zabitych i rannych wśród rebeliantów.

W związku z tą sytuacją przebywający z wizytą w Moskwie prezydent Filipin Rodrigo Duterte wprowadził we wtorek stan wojenny na południu kraju na okres 60 dni. Duterte oznajmił, że w obliczu ostatnich wydarzeń zamierza skrócić swój pobyt w Rosji.

Filipiny: Islamiści uprowadzili z kościoła wiernych, biskup apeluje o uwolnienie - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA)

Ugrupowanie Abu Sajaf złożyło przysięgę wierności Państwu Islamskiemu; znane jest z brutalnych działań, szczególnie wobec cudzoziemców, m.in. zamachów bombowych, wymuszeń i porwań dla okupu. Od lat 70. XX wieku chce przekształcić południe Filipin w kalifat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Filipiny: Islamiści uprowadzili z kościoła wiernych, biskup apeluje o uwolnienie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.