Film "Boże Ciało" nominowany do Oscara

Film "Boże Ciało" nominowany do Oscara
Fot. Materiały dystrybutora
6 miesięcy temu
Washington Post / YouTube / pk

Film Jana Komasy opowiadający historię 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przeszedł duchową i postanowił zostać księdzem, otrzymał nominację do prestiżowej nagrody.

Wśród nominowanych filmów znalazły się: "Kraina miodu" Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej, zdobywca canneńskiej Złotej Palmy "Parasite" Bonga Joon-ho, uhonorowani w Cannes Nagrodą Specjalną Jury "Nędznicy" Ladja Ly (Francja) oraz "Ból i blask" Pedro Almodovara.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

Na temat "Bożego Ciała" opublikowaliśmy na DEONie poniższe teksty. Gratulacje i powodzenia w ostatecznym głosowaniu Akademii:

Fałszywy ksiądz mówi prawdę o Polakach >>

Ludzka twarz więcej warta od koloratki. Lekcja "Bożego Ciała" >>

"Boże Ciało" to dla mnie jedne z najlepszych rekolekcji >>

Nie puściłam córki na "Boże Ciało" do kina >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
22,14 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Film "Boże Ciało" nominowany do Oscara
Komentarze (1)
CX
~czloax x
13 stycznia 2020, 19:11
I po co te gnioty? Żeby powstali naśladowcy i zgubili dusze udzielając bezskutecznych sakramentów np umierającym? Nie ma Komasa nic konstruktywnego do roboty? Jest sporo ofert pracy, choćby do sprzątania ulic.

Skomentuj artykuł

Film "Boże Ciało" nominowany do Oscara
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.