Fizyk krytykujący ateizm nagrodzony "Noblem dla humanistów". Prof. Marcelo Gleiser otrzymał Nagrodę Templetona

(fot. Gleiser [CC BY-SA 4.0])
religionnews.com / Karol Kleczka

Prof. Marcelo Gleiser, fizyk z Dartmouth College, został wyróżniony tegoroczną Nagrodą Templetona.

Profesor Gleiser ma 60 lat, jest Brazylijczykiem i pierwszym laureatem tej prestiżowej nagrody pochodzącym z Ameryki Łacińskiej. Nagroda jest corocznie przyznawana "osobom indywidualnym za wyjątkowy wkład w afirmację duchowego wymiaru życia poprzez spostrzeżenie, odkrycie lub prace praktyczne", a popularnie określa się ją jako "Nobla dla humanistów".

Tym bardziej ciekawie jawi się sylwetka tegorocznego laureata. Gleiser pracuje jako profesor fizyki i astronomii, ale wyróżniono go za jego "ważny głos spośród tych naukowców (…), którzy odrzucają ideę głoszącą, że nauka samodzielnie może poprowadzić do ostatecznych prawd na temat natury rzeczywistości", co Fundacja Templetona umieściła w uzasadnieniu.

DEON.PL POLECA

Fizyk nagrodzony Templetonem "w swojej karierze (...) ujawnia historyczne, filozoficzne i kulturowe powiązania [nauki]". Jest agnostykiem, ale jednocześnie zadeklarowanym krytykiem ateizmu.

"Uważam ateizm za niespójny z metodą naukową, ponieważ ze swej istoty jest wiarą w niewiarę" - mówił Gleiser w 2018 roku w wywiadzie dla Scientific American. "Możesz nie wierzyć Boga, ale stwierdzanie jego nieistnienia z pewnością jest nie do pogodzenia z nauką" - wyjaśniał.

Sam nagrodzony był bardzo zaskoczony wyróżnieniem. W nagraniu, na którym akceptuje decyzję Fundacji, Gleiser podkreśla, że "droga do naukowego zrozumienia i badania nie przebiega tylko przez materialną część świata".

"Moją misją jest przywrócenie nauce i jej pasjonatom powiązania z tajemnicą, tak by zrozumieli, że nauka jest po prostu kolejnym sposobem zaangażowania nas w tajemniczość tego, kim sami jesteśmy" - dodaje fizyk. Właśnie dlatego choć na co dzień zajmuje się nauką ścisłą, poszukuje odpowiedzi również w filozofii i religii.

Fundacja Templetona co roku przyznaje nagrodę w wysokości niemal 1,5 mln dolarów. W gronie laureatów przyznawanej od 1972 roku nagrody jest także Polak - ks. prof. Michał Heller, który otrzymał ją w 2008 roku. W gronie laureatów są również ks. Tomáš Halík, Jean Vanier czy Matka Teresa z Kalkuty

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Fizyk krytykujący ateizm nagrodzony "Noblem dla humanistów". Prof. Marcelo Gleiser otrzymał Nagrodę Templetona
Komentarze (6)
26 marca 2020, 14:56
Naukowe jest odnoszenie się do argumentów, nie do życiorysów czy nagród. Naprawdę, nauka nie zasługuje na takich obrońców...
WK
Wiktor Kowal
25 marca 2019, 09:30
Templeton to marna nagroda. Gdyby tak coś od GW dostał (Nike np.) to by była wielka sprawa.
IC
Iwona czaplicka
23 marca 2019, 17:43
W fizycenic nie znaczy, na Nobla nie ma szans. Ale templetona sie zalapal.
23 marca 2019, 18:25
A kto dziś znaczy w fizyce? Ostatnim wielkim fizykiem był Feynman, a ponim do dziś nie widać nikogo o takiej klasie wielkości.
RB
Radoslaw Bednarek
23 marca 2019, 23:45
A Ty coś znaczysz w fizyce, Piecuszku? Lub w jakiejś innej dziedzinie? I masz szansę na Nobla? Najłatwiej jest krytykować, trudniej zapracować na jakieś wyróżnienie
IC
Iwona czaplicka
24 marca 2019, 14:38
Fizyka nie moja dzialka. Ale wstydzila bym sie podlizywac kosciolowi by dostac nagrode, gdy na inne liczyc nie moge.