Franciszek dokonał zmian na dwóch ważnych stanowiskach w Watykanie

Franciszek dokonał zmian na dwóch ważnych stanowiskach w Watykanie
Fot. Grzegorz Gałązka
Logo źródła: KAI KAI/mk

Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Roberta Saraha z funkcji prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz kard. Angelo Comastriego, wikariusza generalnego dla Watykanu - podało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Kard. Robert Sarah ukończył 75 lat – wiek w którym biskupi przechodzą na emeryturę. Pochodzący z Gwinei kard. Sarah urząd prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów sprawował od 2014 r. W wieku 34 lat został najmłodszym biskupem w świecie, kiedy papież Jana Paweł II mianował go biskupem Konakry.

Podobnie 77 lat ukończył kard. Angelo Comastri, który oprócz funkcji wikariusza generalnego, był również archiprezbiterem bazyliki św. Piotra oraz prezesem Fabryki Świętego Piotra.

Następcą kard. Comastriego papież mianował Mauro Gambettiego OFM Conv., byłego kustosza generalnego Sacro Convento św. Franciszka w Asyżu.

Kard. Mauro Gambetti urodził się 27 października 1965 r. w Castel San Pietro Terme, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Bolonia. Po ukończeniu szkoły średniej studiował budowę maszyn na politechnice w Bolonii, a następnie odbywał służbę wojskową. Do postulatu w Asyżu wstąpił 19 września 1992 roku. Następnie po roku nowicjatu, spędzonym w Osimo, 29 sierpnia 1995 roku złożył profesję czasową. Kontynuował studia filozoficzne i teologiczne w Asyżu (Instytut Teologiczny) i specjalizował się w antropologii teologicznej na Wydziale Teologicznym Środkowych Włoch we Florencji uzyskując licencjat kanoniczny. Profesję uroczystą profesję złożył 20 września 1998 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał 8 stycznia 2000 roku.

DEON.PL POLECA

Powierzono mu pracę w zakresie krzewienia powołań dla prowincji franciszkanów konwentualnych w Bolonii. W latach 2001-2009 był radnym prowincjalnym; w latach 2005-2009 gwardianem wspólnoty sanktuarium Świętego Krzyża z Longiano. W roku 2009 został wybrany na prowincjała prowincji bolońskiej, a w 2013 r., na kustosza  generalnego Sacro Convento w Asyżu w 2013 r. 28 listopada ub. roku Franciszek włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ojciec Święty Franciszek

Radość miłości przeżywana w rodzinach jest także radością Kościoła. Pomimo licznych oznak kryzysu małżeństwa, pragnienie życia rodzinnego jest stale żywe, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Najnowsza adhortacja papieża Franciszka podejmuje refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym...

Skomentuj artykuł

Franciszek dokonał zmian na dwóch ważnych stanowiskach w Watykanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.