Franciszek: koptyjscy męczennicy z Libii to święci wszystkich chrześcijan

Franciszek: koptyjscy męczennicy z Libii to święci wszystkich chrześcijan
fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
4 miesiące temu
KAI / ml

Świętymi wszystkich chrześcijan nazwał Franciszek 21 koptyjskich męczenników, zabitych sześć lat temu w Libii. Papież mówił o tym w wideoprzesłaniu do uczestników obchodów Dnia Współczesnych Męczenników, zorganizowanych przez koptyjską diecezję londyńską.

W webinarze wzięli udział m.in. patriarcha koptyjski Tawadros II, anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch i przedstawiciele innych Kościołów.

Dzień Współczesnych Męczenników jest dziękczynieniem za życie tych, którzy wyznawali wiarę chrześcijańską aż do przelania krwi. Ma na celu uwrażliwianie na tragiczny los ludzi prześladowanych dziś z powodu swej wiary.

Papież zapewnił, że nosi w sercu ten „chrzest krwi” z lutego 2015 r., który przeszło 21 chrześcijan ochrzczonych wcześniej „z wody i Ducha”. - Są naszymi świętymi, świętymi wszystkich chrześcijan, świętymi wszystkich wyznań i tradycji chrześcijańskich. Są tymi, który wybielili swe życie we krwi Baranka – mówił papież, dodając, że są oni częścią „wiernego ludu Bożego”.

Franciszek przypomniał, że byli to mężczyźni, którzy wyjechali do pracy zagranicą, aby utrzymać swe rodziny, zwykli ojcowie rodzin, pragnący mieć dzieci i godnie zarobić na chleb. Dali oni świadectwo Jezusowi Chrystusowi, a umierając zarżnięci przez ISIS, „mówili: «Panie Jezu!», wyznając imię Jezusa”. Dzięki swej „prostej, ale spójnej wierze otrzymali największy dar, jaki może otrzymać chrześcijanin: świadczenie o Jezusie Chrystusie aż po oddanie życia”, wskazał papież.

Podziękował Bogu za to, że dał nam „takich odważnych braci”, a Duchowi Świętemu za to, że dał im siłę do dania świadectwa aż po przelanie krwi. Podziękował biskupom i księżom „siostrzanego Kościoła koptyjskiego”, że nauczyli ich wzrastania w wierze, a matkom zabitych, że „karmiły” ich wiarę. – To matki świętego ludu Bożego przekazują wiarę „w dialekcie”, który wykracza poza języki, poza przynależność – zauważył Franciszek.

Podziękował również 21 świętym męczennikom, świętym chrześcijanom wszystkich wyznań za ich świadectwo, a Jezusowi Chrystusowi za to, że jest blisko swego ludu i o nim nie zapomina. – Módlmy się dziś we wspomnienie tych 21 męczenników koptyjskich, by wstawiali się za nami wszystkimi u Ojca – wezwał papież.

21 koptyjskich chrześcijan zostało ściętych na plaży w Libii w lutym 2015 roku przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Zaledwie tydzień później koptyjski papież Tawadros II wpisał ich imiona do księgi świętych męczenników Kościoła koptyjskiego, wyznaczając ich święto na 15 lutego - dzień, w którym opublikowano w internecie film z ich dekapitacji. Zwłoki zamordowanych odkryto dopiero pod koniec września 2017 roku we wspólnym grobie na wybrzeżu koło miasta Syrty. Rozpoznano ich po tym, że wszyscy mieli ręce związane na plecach i byli ubrani w jednakowe pomarańczowe koszule, które pokazano na makabrycznym filmie, nakręconym przez oprawców w chwili egzekucji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller
19,90 zł

Każde dobro i zło rodzi się z myśli. To myśl zmienia świat – z moralnie neutralnego w przeniknięty wartościami.  Michał Heller

Wszystko, co istnieje w świecie, musi podlegać prawom logiki. Z wyjątkiem ludzkich myśli. Człowiek...

Skomentuj artykuł

Franciszek: koptyjscy męczennicy z Libii to święci wszystkich chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.