Franciszek: Nigdy nie możemy być zadowoleni z tego, co osiągnęliśmy

Franciszek: Nigdy nie możemy być zadowoleni z tego, co osiągnęliśmy
Fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
KAI / tk

- Musimy być świadomi, że nigdy nie możemy być zadowoleni z tego, co osiągnęliśmy: Stoimy w obliczu epokowych i decydujących wyzwań kulturowych  - powiedział papież Franciszek, który przyjął Szkołę Paleografii, Dyplomatyki i Archiwistyki założoną przez Leona XIII 140 lat temu oraz Szkołę Bibliotekoznawstwa ustanowiona przez Piusa XI 90 lat temu.

Franciszek pochwalił obie instytucje za ich dobre szkolenie i pracę. - Bardzo ważne jest, aby bibliotekarze i archiwiści Kościoła na całym świecie byli dobrze wyszkoleni - powiedział, ponieważ jest to "szczególnie ważne w czasach, gdy wiadomości są czasami rozpowszechniane bez weryfikacji i badań", aby profesjonalnie wspierać ludzi w "prawidłowych badaniach w każdych okolicznościach". 

- Musimy być jednak świadomi, że nigdy nie możemy być zadowoleni z tego, co osiągnęliśmy: Stoimy w obliczu epokowych i decydujących wyzwań kulturowych. Pozwolę sobie wskazać kilka, które - jestem przekonany - dotyczą również tych, którzy kierują wami na poziomie edukacyjnym. Myślę na przykład o głównych kwestiach związanych z globalizacją, niebezpieczeństwie spłaszczenia i dewaluacji wiedzy; myślę o coraz bardziej złożonych relacjach z technologią; myślę o sposobach radzenia sobie z tradycjami kulturowymi, które należy pielęgnować i rozważać bez narzucania się sobie nawzajem; myślę o potrzebie wykluczenia nikogo ze źródeł wiedzy, jednocześnie chroniąc wszystkich przed toksycznymi, niezdrowymi i brutalnymi treściami, które mogą czaić się w świecie sieci społecznościowych i wiedzy technologicznej – mówił Franciszek.

Dlatego papież wezwał zarówno stażystów, jak i nauczycieli w sektorze bibliotek i archiwów, aby zawsze byli otwarci na dialog i szczególną troską otaczali wszystkich, którzy cierpią z powodu duchowego, materialnego lub kulturowego ubóstwa i wykluczenia. Papież zachęcił również do dialogu z innymi instytucjami edukacyjnymi i potępił egocentryzm i ideologie.

DEON.PL POLECA

- Uczycie i uczycie się być liderami w archiwach i bibliotekach, nie tylko poprzez studia, ale także poprzez żywe doświadczenie tych, którzy już wykonują ten zawód. Masz przywilej kształcenia się, czerpiąc bezpośrednio z wielowiekowego dziedzictwa zachowanego w archiwach i bibliotekach, aby odpowiedzialnie przekazywać je obecnym i przyszłym pokoleniom. Kontakty te są nie tylko okazją do szkolenia zawodowego, ale także zachętą do intelektualnej i ludzkiej otwartości. Niech to konkretne doświadczenie i ta otwartość będą gwiazdami przewodnimi waszej przyszłej drogi i zdecydowanej rewitalizacji obu szkół watykańskich – powiedział Franciszek.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Franciszek: Nigdy nie możemy być zadowoleni z tego, co osiągnęliśmy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.