Franciszek oddał hołd pracownikom służby zdrowia

Franciszek oddał hołd pracownikom służby zdrowia
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
9 miesięcy temu
PAP/ANSA

W rok po wybuchu epidemii koronawirusa papież Franciszek oddał hołd pracownikom służby zdrowia. Specjalne przesłanie w tej sprawie wystosował w związku z obchodzonym we Włoszech dniem pamięci o lekarzach - ofiarach Covid-19.

"Jesteście bohaterami" - papież do pracowników służby zdrowia 

Papież Franciszek oddał w sobotę hołd pracownikom służby zdrowia, którzy zmarli w trakcie pandemii i nazwał ich bohaterami.

Dzień pamięci obchodzony jest w rocznicę wykrycia w Codogno w Lombardii przed rokiem pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem we Włoszech. Od tego dnia epidemia zaczęła szerzyć się lawinowo.

Franciszek podkreślił, że pracownicy służby zdrowia w czasie epidemii wykonują swoją pracę wielkodusznie i bohatersko, traktując ją jako "misję".

"Przykład wielu naszych braci i sióstr, którzy narazili swoje życie na niebezpieczeństwo aż do jego utraty, budzi w nas wszystkich żywą wdzięczność i refleksję w obliczu tak wielkiego poświęcenia" - napisał papież.

Wskazał: "Całe społeczeństwo jest zachęcane do tego, by głosić miłość do bliźniego i troskę o innych, zwłaszcza o najsłabszych".

"Poświęcenie tych, którzy także w tych dniach zaangażowani są w szpitalach i placówkach medycznych jest szczepionką przeciwko indywidualizmowi i egocentryzmowi oraz ukazuje najbardziej autentyczne pragnienie drzemiące w sercu człowieka: stanąć u boku tych, którzy są w potrzebie i poświęcić się dla nich" - zaznaczył Franciszek.

Jego przesłanie odczytał przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia na zakończenie obchodów dnia pamięci, zorganizowanych przez krajową federację Izb Lekarskich.

W ciągu roku od pojawienia się epidemii koronawirua we Włoszech odnotowano niemal 2,8 mln zakażeń i ponad 95 tys. zgonów pacjentów, u których stwierdzono Covid-19.

Pandemia koronawirusa jak meteoryt, który spadł na głowy

- To tak, jakby meteoryt spadł nam na głowy - tak burmistrz Codogno w Lombardii Francesco Passerini opisał w sobotę chwile sprzed roku, gdy w tamtejszym szpitalu wykryto pierwszy we Włoszech przypadek zakażenia koronawirusem, co uznano za początek epidemii.

20 lutego 2020 roku, gdy stwierdzono koronawirusa u 38-letniego mężczyzny, uważany jest za datę symboliczną. Później okazało się, że na północy Włoch wirus krążył już od jesieni 2019 roku.

-  Na samym początku wydawało mi się, że ryzyko jest ograniczone. Nie mogłem wyobrazić sobie, że od tego momentu wszystko się zmieni. To była dziwna sytuacja, prawie niezrozumiała, ale wszystko zaczęło wskazywać na to, że to coś poważnego. Dlatego postanowiłem natychmiast zamknąć miejscowość, by chronić mieszkańców - powiedział agencji ANSA burmistrz Codogno, przywołując odcięcie gminy od reszty świata i wprowadzenie tam czerwonej strefy jako ogniska zakażeń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Franciszek oddał hołd pracownikom służby zdrowia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.