Franciszek przybył do Dżakarty. Dotarł tam w wyjątkowo interesującym momencie

Fot. PAP/EPA/ADI WEDA
PAP / pk

Papież Franciszek przybył we wtorek do Indonezji, która jest pierwszym etapem jego 12-dniowej podróży do Azji i Oceanii. Samolot włoskich linii z papieżem, jego współpracownikami oraz wysłannikami mediów na pokładzie wylądował po 13- godzinnym locie z Rzymu na lotnisku w stolicy kraju, Dżakarcie.

Po krótkiej ceremonii na lotnisku Soekarno-Hatta papież uda się do nuncjatury apostolskiej na odpoczynek po długim nocnym locie. Na ten dzień nie przewidziano żadnych wydarzeń z jego udziałem. W ten sposób dostosowano program wizyty do sił 87-letniego Franciszka; najstarszego podróżującego papieża.

Franciszek trzecim papieżem odwiedzającym Indonezję, kraj z największą liczbą muzułmanów na świecie

Franciszek jest trzecim papieżem, odwiedzającym Indonezję - kraj o największej populacji wyznawców islamu na świecie; około 90 procent 275-milionowej ludności Indonezji to muzułmanie. Katolików jest około 8 milionów.

W 1970 roku był tam Paweł VI, a w 1989 r. Jan Paweł II.

Jednym z głównych aspektów papieskiej podróży do Indonezji jest dialog międzyreligijny. Nawiązuje do niego jej hasło: Wiara-Braterstwo-Współczucie.

Metropolita Dżakarty kardynał Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo powiedział watykańskim mediom, że choć w tym kraju katolicy są mniejszością, "to nie są dyskryminowani i zajmują także dość ważne stanowiska".

- W Indonezji czymś normalnym jest to, że w jednej rodzinie są wyznawcy różnych religii. To niewyobrażalne w innych krajach: są księża i zakonnicy, którzy pochodzą z rodzin muzułmańskich, buddyjskich i hinduistycznych - powiedział arcybiskup stolicy. Dodał, że na papieża czeka też wielki imam Meczetu Niepodległości(Istiqlal), który jako jeden z pierwszych ogłosił wizytę pontyfika.

Papież Franciszek pozostanie w Dżakarcie do piątku

Franciszek pozostanie w Dżakarcie do piątku. W środę rano miejscowego czasu zostanie oficjalnie powitany przed Pałacem Prezydenckim Istana Merdeka przez szefa państwa Joko Widodo. Tam również spotka się z przedstawicielami władz oraz społeczeństwa Indonezji, a później katedrze z duchowieństwem i wspólnotą katolicką. Na zakończenie dnia będzie gościem młodzieży z międzynarodowej edukacyjnej fundacji Scholas Occurentes.

W czwartek papież weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym w stołecznym Meczecie Niepodległości, jednej z największych świątyń islamu na świecie, mieszczącej 120 tys. osób. Odwiedzi też ośrodek dobroczynny i odprawi mszę na stadionie Gelora Bung Karno.

Trwają wielkie roboty nad przeniesieniem stolicy do Nusantary na wyspie Borneo

Franciszek przybył do Dżakarty w wyjątkowo interesującym momencie, gdy trwają wielkie roboty nad przeniesieniem stolicy do Nusantary na wyspie Borneo. Buduje ją 150 tysięcy robotników. Stołeczna metropolia dosłownie zapada się; jest jednym z najszybciej tonących miast na świecie. Położona jest na bagnistych terenach, przez które przepływa 13 rzek, a podnoszący się poziom oceanów dodatkowo pogarsza sytuację. Według prognoz do 2050 roku jedna trzecia miasta może znaleźć się pod wodą.

Katastrofa klimatyczna, zagrażająca miastu i innym rejonom Azji będzie zapewne jednym z tematów, jakie papież poruszy w swoich wystąpieniach podczas tej podróży. Dżakarta zmaga się też z gigantycznym zanieczyszczeniem powietrza.

W piątek rano papież Franciszek odleci ze stolicy Indonezji do Papui-Nowej Gwinei.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek przybył do Dżakarty. Dotarł tam w wyjątkowo interesującym momencie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.