"Franciszek wnosi wielki entuzjazm wiary"

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

Franciszek jest papieżem, który wnosi wielki entuzjazm wiary - ocenia abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki w rozmowie z KAI przypomniał, że radość Ewangelii, radość wiary powinna przepełniać każdego człowieka. "Nie chodzi tylko abyśmy podnieśli głowy tylko wtedy, gdy jesteśmy atakowani i wyszydzani jako wierzący i Kościół. Chodzi o coś więcej. Mając świadomość, że świat nie do końca nas zna, nie rozumie, musimy wychodzić naprzeciw niego nie tylko z podniesioną głową, ale z uśmiechem na twarzy i radością w sercu" - zaznaczył arcybiskup po przybyciu do Rzymu.

Abp Jędraszewski jest jednym z uczestników rozpoczynającej się jutro wizyty polskich biskupów "ad limina Apostolorum" (do progów apostolskich).

Metropolita łódzki przypomniał, że podstawowym celem wizyt biskupów ad limina Apostolorum przez spotkanie z Ojcem Świętym i modlitwę u grobów świętych Piotra i Pawła, a także u grobu apostoła naszych czasów jakim był Jan Paweł II, jest umocnienie w wierze. Podkreślił, że taka wizyta umacnia jedność polskiego episkopatu, gdy gromadząc się w tych świętych miejscach przeprowadza zbiorową refleksję na temat stanu Kościoła w Polsce takiego jaki jest i jaki ma być po powrocie biskupów z Rzymu do swoich diecezji.

"Wrócimy do Polski z przesłaniem jakie skieruje do nas Ojciec Święty, w którym zostaną sprecyzowane zadania jakie ma dla nas w głoszeniu Ewangelii" - podkreślił ordynariusz archidiecezji łódzkiej.

Abp Jędraszewski zapewnił, że w Rzymie będzie się modlił o mocną, jednoznaczną wiarę dla swojej diecezji i Kościoła w Polsce. "Aby to świadectwo wiary było jednoznaczne bezkompromisowe, oparte na silnej i świadomej wierze nie tylko w kogo się wierzy, ale i niezwykle ważną świadomość odpowiedzialności za przekazywanie wiary kolejnym pokoleniom. Święci Piotr i Paweł byli świadomi tego w cierpieniu i męczeństwie. Głęboko wierzyli, że w godzinie ostatecznej próby Chrystus nie pozostawia ich samymi i całego Kościoła. Po nich nadeszły kolejne pokolenia świadków wiary, które przekazywały ją dalej. O takie świadectwo musimy się modlić i dzisiaj. O to będę prosił Boga za wstawiennictwem Apostołów" - mówi abp Jędraszewski.

DEON.PL POLECA

Jego zdaniem Franciszek jest papieżem, który wnosi wielki entuzjazm wiary. Nie bez przyczyny swój ostatni dokument, adhortację apostolską "Evangelii gaudium" tak właśnie nazwał: radość Ewangelii, radość wiary. "Ona powinna przepełniać każdego człowieka. Nie chodzi tylko abyśmy podnieśli głowy tylko wtedy gdy jesteśmy atakowani i wyszydzani jako wierzący i Kościół. Chodzi o coś więcej. Mając świadomość, że świat nie do końca nas zna, nie rozumie, musimy wychodzić naprzeciw niego nie tylko z podniesioną głową ale z uśmiechem na twarzy i radością w sercu. Musimy poznać prawdę życia, prawdę, która daje radość i świadomość, że nasze życie nie kończy się na ziemi, lecz jest etapem, który nas prowadzi do szczęśliwej wieczności" - zaznaczył arcybiskup łódzki.

Odnosząc się do duchowego testamentu jaki pozostawił po sobie bł. Jan Paweł II abp Jędraszewski podkreślił jego "umiłowanie Chrystusa do końca, umiłowanie, kiedy człowiek cierpi, kiedy zmaga się ze swoją słabością". "Papież Polak pozostawił także przesłanie, by się nie lękać w głoszeniu Chrystusa, co wypowiedział podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat. Tylko Chrystusa zna pełną prawdę o człowieku a my mamy otworzyć drzwi Chrystusowi. Niezwykle ważne było też przesłanie Jana Pawła II, że tylko prawda nas wyzwoli, prawda, którą jest sam Chrystus. Abyśmy nasze życie prześwietlali Jego nauką, czuli się tym samym wolni i naszą wolnością zarażali innych" - powiedział arcybiskup łódzki.

Jest to druga wizyta ad limina Apostolorum w Rzymie abp Jędraszewskiego. Pierwszy raz był jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II w 1998 r. W 2005 r. nie mógł przybyć do Watykanu i spotkać się z Benedyktem XVI, gdyż przebywał w szpitalu.

Abp Jędraszewski wraz z biskupami archidiecezji łódzkiej spotka się jutro z papieżem Franciszkiem. Ponadto będzie przewodniczył grupie biskupów, która odwiedzi watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych. Będą mu towarzyszyć: abp Edward Ozorowski z Białegostoku, bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp Marian Rojek z Zamościa, bp Piotr Greger z Bielska-Białej i bp Wiesław Śmigiel z Pelplina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Franciszek wnosi wielki entuzjazm wiary"
Komentarze (5)
NW
niedziwinic w Polsce się zaczyn
1 lutego 2014, 11:30
Diecezja Rouen wyprzedaje zabytkowe ornaty, stuły, kielichy, cyboria, monstrancje, relikwiarze (z zawartością!) itp. To, co pokolenia wiernych fundowały i darowały przez setki lat, posoborowa barbaria, której komornik wisi nad głową wynosi z Domu i wyprzedaje, jak jakiś menel na głodzie alkoholowym. Po protestancku wyprowadzili Najśw.Sakrament z kościoła. Przestali wierzyć, że przyjmują Żywego Pana Jezusa w komunii św. Najpierw zlikwidowali balaski, potem komunia św. na stojąco, do rąk, podawana przez świeckich, przez kobiety, bez adoracji, bez uszanowania, śpiewy przy dźwiękach gitar przeszkadzały w skupieniu się wiernych, chórki przodem do ludzi, tyłem do Tabernakulum, wtedy zanikała wiara w Jezusa w Najśw.Sakramencie. Zdarzały się przypadki kiedy dzieci zanosiły komunię św. do domu aż się wierzyć nie chce do czego doprowadzili  moderniści katolicyzm.  
CW
czy wypada przypomnieć ?
1 lutego 2014, 11:20
że podstawowym celem wizyt biskupów ad limina Apostolorum przez spotkanie z Ojcem Świętym i modlitwę u grobów świętych Piotra i Pawła, a także u grobu apostoła naszych czasów jakim był Jan Paweł II, jest umocnienie w wierze. JP II o przyjmowaniu Komunii Św.na kolanach (Przem.radiowe z 21 VI 81 r.  z kliniki Gemelli, bezpośrednio po zamachu)   „Człowiekowi, pielgrzymowi na ścieżkach czasu, ogarniętemu nieodpartym pragnieniem nieśmiertelności, Chrystus wychodzi naprzeciw poprzez ten Boski pokarm: Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.  Najwłaśc.postawą wobec tak wielkiego daru jest gest pokory setnika, uległości wobec gestu karmienia, a więc  postawa dziecka.  Słowa Chrystusa, które zachęcają nas do przyjęcia królestwa Bożego jak dziecko (por. Łk 18,17), mogą znaleźć swój najbardziej sugestywny i piękny wyraz także w postawie przyjmowania Chleba eucharystycznego bezpośrednio do ust i na kolanach. Takie zachowanie jest najlepszym wyrazem wewn. postawy dziecka  które pozwala się karmić  jest też wyrazem pokory setnika i gestu adoracyjnego zdumienia.  Postawa dziecka jest najb. autentyczną i najgłębszą postawą chrześcijanina  przed swoim Zbawicielem, który karmi go własnym Ciałem i poi swoją najdroższą Krwią.   Można założyć, że podczas Ost. Wieczerzy Chrystus podawał chleb każdemu z apostołów bezpośrednio do ust (…) (por. J 13, 26-27)”.  Jan Paweł II, Przemówienie W adoracji Bożego Ciała, 21 VI 1981, „L`Osservatore Romano, wyd. pol., 2(1981), nr 6, s. 13. Powyższy tekst warto zanieść do Proboszcza, w którego kościele udziela się Komunii Św. na stojąco i zapytać o to w jaki sposób ten tekst mamy rozumieć – dlaczego Komunia Święta jest w takim razie w tym kościele udzielana na stojąco?
C
chrysorroas
1 lutego 2014, 10:26
Chodzi oczywiście o entuzjazm apostazji od prawdziwej wiary katolickiej.
ZD
z diec. elblaskiej
1 lutego 2014, 10:09
Drodzy Biskupi zagladajcie do zwyklych domow,rodzin wiele sie nauczycie nie bojcie sie . Z cala prostotą Papieza Franciszka porozmawiajcie jak z siostra i bratem...JP2 rowniez byl znany z tego ze bywal u zwyklych ludzi-czekamy..
WE
wielki entuzjazm wiary
1 lutego 2014, 00:48
"Franciszek wnosi wielki entuzjazm wiary" Diecezja Rouen wyprzedaje zabytkowe ornaty, stuły, kielichy, cyboria, monstrancje, relikwiarze (z zawartością!) itp. To, co pokolenia wiernych fundowały i darowały przez setki lat, posoborowa barbaria, której komornik wisi nad głową wynosi z Domu i wyprzedaje, jak jakiś menel na głodzie alkoholowym. Aukcja odbyła się wczoraj: [url]http://www.normandy-auction.fr/NormandyAuction/VENTE_ART_SACRE_30_JANVIER_2014.html[/url] Katalog można ściągnąć w postaci pliku PDF: [url]http://www.normandy-auction.fr/NormandyAuction/VENTE_ART_SACRE_30_JANVIER_2014_files/CatalogueWebArtSacreJanvier2014.pdf[/url] Sprzedaż w domu aukcyjnym zorganizowal sam ordynariusz. Na protesty wiernych odpisał, że zasiegnął opinii rady diecezjalnej, więc wszystko jest OK. [url]http://www.76actu.fr/des-objets-religieux-de-larcheveche-de-rouen-aux-encheres-a-paris_67756/[/url] Pozostaje kwestia sprzedaży relikwii (KPK kan. 1190), w katalogu stoi jak byk, że przedmiotem sprzedaży są relikwiarze z zawartością. Pod numerem 16 znaleźć można nawet "Reliquaire de la fin du XVIIIème siècle (...) particules de la Vraie Croix de N.S. J. C. " (relikwiarz z końca 18 wieku zawierający fragmenty Prawdziwego Krzyża N[aszego] Z[bawiciela] J[ezusa] C[hrystusa])